Internet Explorer 10 - sådan kommer den til at se ud

Masser af HTLM5-funktionalitet og høj hastighed ser ud til at blive nogle af væsentligste nyheder i IE10. Se den nye browser her.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor bliver IE10 langt hurtigere end Chrome

Har du ikke Windows 7 - så glem alt om IE10

Her er Microsofts Windows 8 - alt er forandret

Udviklere kan allerede nu begynde at eksperimentere med de HTML5-teknologier, der ligger i Microsofts kommende IE10.

"IE10 fortsætter IE9's arbejde med at gøre web-applikationer i stand til at gøre flere ting i browseren uden plug-ins. skriver Microsofts IE-chef Dean Hachamovitch i et blogindlæg i anledning af, at Microsoft netop har frigivet IE10 Platform Preview 2.

"Den fortætter også mønstret med at lægge arbejdet over på de dele af pc'en, der er bedst egnet til det, eksempelvis GPU'en til grafik og forskellige processor-kerner til baggrunds-kompilering af JavaScript."

Blandt nyhederne i IE10 er muligheden for af lave flotte og interaktive web-applikationer ved hjælp af nu understøttede teknologier som CSS3 Positioned Floats, HTML5 Drag-drop, File Reader API, Media Query Listeners og generel HTML5-understøttelse, skriver Microsoft.

Det fremhæves også, at udviklerne blandt andet vil være i stand til at øge web-applikationernes ydeevne og at klemme mere ud af batteriet i computeren.

Sådan fungerer det

En helt konkret nyhed i IE10 er understøttelsen af CSS3 Positioned Floats, der gør det muligt at lade tekst på en webside forme sig omkring en figur - det ses på billedet herunder.

IE10 vil - på linje med de nye browsere fra konkurrenterne - gøre det lettere at afvikle video, lyd og grafik i browseren.

"IE10 er den første browser, der understøtter adskillige nye performance API'er fra W3C's arbejdsgrupper," skriver Dean Hachamovitch og illustrerer det på en testside - du kan se et screenshot herunder.

Kun for Windows 7-brugere

Microsoft fremviste første gang IE10 på selskabets årlige webudvikler-konference i Las Vegas.

Dengang brugte Dean Hachamovitch en hel del krudt på at fortælle, hvordan hastigheden vil blive øget i IE10 - og dermed ifølge Microsoft blive Googles Chrome overlegen.

Siden har Microsoft i øvrigt meddelt, at IE10 ikke bliver tilgængelig på ældre Windows-versioner end Windows 7.

Samme fremgangsmåde gjorde sig gældende, da selskabet lancerede IE9 - den kan heller ikke hentes til XP-maskiner.

Ifølge statistik-firmaet Net Applications er IE fortsat den mest anvendte browser på verdensplan med en samlet markedsandel på 54,27 procent.

Til sammenligning ligger Firefox på en global markedsandel på 21,71 procent, mens Googles Chrome har 12,52 procent.

Læs også:

Derfor bliver IE10 langt hurtigere end Chrome

Har du ikke Windows 7 - så glem alt om IE10

Her er Microsofts Windows 8 - alt er forandret

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S