Sådan skifter du dit ene øje ud med et kamera

Den canadiske filmproducent Rob Spence har skiftet sit ene øje ud med et batteridrevet elektronisk øje, som indeholder et trådløst videokamera. Mød Mr. Eyeborg her.

Da Rob Spence fra Canada var knægt, kiggede han på verden gennem det kunstige øje på sin action-figur The Six Million Dollar Man.

Da han blev voksen og delvis blind på det ene øje efter et vådeskud, besluttede han sig for selv at få et ikke helt almindeligt 'glasøje'.

Nu kalder han sig selv Eyeborg, og projektet med at forvandle sig selv til en cyborg blev i 2009 af magasinet Time udråbt som en af de 50 bedste opfindelser i verden.

Læs mere om projektet her.

Se verden gennem Stevens øje

Spences bionic (kunstige) øje indeholder et batteridrevet, trådløst videokamera. Han kan ikke blot optage alt, hvad han ser bare ved at kigge sig omkring, men vil også gøre det muligt for andre at logge på hans videofeed og på den måde se verden gennem Rob Spences højre øje.

Spence og hans medsammensvorne Kosta Grammatis, John Polanski, Martin Ling, Phil Bowen og kamera-firmaet OmniVision fik en prototype til at fungere sidste år, og nu arbejdes der på at udvikle en version, som giver et bedre billede.

Signalerne fra det her 'eye-cam' er forholdsvis svage og opfanges af en antenne, som Spence holder op mod sin kind og streames derefter til et fladskærmsfjernsyn i baggrunden. Videoen er i lille opløsning, men oplevelsen af i bogstaveligste forstand at se verden gennem en andens øjne er stor. Billedet hopper noget og har en kæmpe øjenvippe hængende over sig, og når Spence blinker, ryger det hele ud af fokus i et halvt sekunds tid.

Designet er simpelt. Øjet består af et kamera med lav opløsning på halvanden gange halvanden millimeter, et lille rundt trykt kredsløb, en sender og et tre volts genopladeligt Varta mikrobatteri. Komponenterne sidder i et gennemsigtigt hylster af akryl, som kan forsegles igen og igen. Det samme hylster som bruges til kunstige øjne ("glasøjne") dog med den forskel, at der her er to huller til ledninger, som skal levere strøm til opladning af batteriet.

- Jeg kan oplade mit øje via USB-udgangen på min bærbare, siger Steven Spence.

Rob Spences robotøje har fået masser af opmærksomhed verden over og har sågar også været omtalt i et længere indslag på TV2. Se indslaget og et par andre videoer nederst.

Uendelige opgraderinger

Eyeborg-prototypen i videoen, som er den tredje af slagsen, kan kun arbejde i halvanden time på et fuldt opladet batteri. Senderen er ret svag, og derfor er det nødvendigt, at Spence holder antennen på plads tæt på øjet for at få et klart signal.

Spence spøger med, at han måske skulle bygge sig en øjeholder i stil med Seven of Nine kendt fra StarTrek.

Den canadiske cyborg arbejder på endnu en prototype af sit kameraøje med en stærkere sender, andre frekvenser og en forstærker på modtageren.

- I modsætning til jer mennesker kan jeg opgradere i det uendelige, lyder det fra Steven Spence.

Han elsker at give den gas og installere et rødt, laser-lignende LED-lys i en af prototyperne og så trække i sin 1970'er dragt og forvandle sig til Steve Austin aka The Six Million Dollar Man.

Eyeborg Phase II from eyeborg on Vimeo.

danish news-H.264 for iPod video and iPhone 320x240 (QVGA) from eyeborg on Vimeo.

Annonce

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network