Cisco fyrer tusindvis af medarbejdere

Næsten hver tiende i netværksvirksomheden får fyresedlen.

Artikel top billede

Foto: Achille M. Bigliardi. (Foto: Achille M. Bigliardi)

Den amerikanske netværksgigant Cisco går nu drastisk til værks for at reducere udgifterne i koncernen. Tusindvis bliver fyret.
 
Det sker i forlængelse af den melding, som koncernens topchef, John Chambers, kom med i april.
 
"Vi skal i gang med at tage barske beslutninger om, hvor vi ikke skal bruge penge. Vi er nødt til at nedbringe vores omkostninger ganske dramatisk," udtalte han dengang.
 
Nu er planen klar, og den indebærer, at koncernen skal nedbringe sine årlige omkostninger med 5,3 milliarder kroner.
 
6.500 medarbejdere skal fyres som følge af spareplanen. Det svarer til ni procent af den samlede arbejdsstyrke i koncernen. Cisco forventer, at 2.100 af medarbejderne bliver afskediget igennem frivillige aftrædelsesordninger.
 
USA og Canada rammes
Ifølge en pressemeddelelse fra selskabet er de berørte afdelinger endnu ikke blevet informeret, men det står klart, at USA og Canada bliver ramt, og derudover vil nogle andre lande også blive omfattet af fyringerne. Det vil dog først ligge fast i august, hvem der bliver ramt af nedskæringerne.
 
Hele manøvren er ifølge Cisco et led i en større handlingsplan, der skal sikre en mere simpel organisation. Blandt andet derfor vil 15 procent af alle selskabets ledere med titler af vice president eller derover også få fyresedlen.
 
Ciscos beslutning om at fyre tusindvis af medarbejdere var forventet set i lyset af John Chambers' udmeldinger fra april, og allerede i sidste uge rygtedes det, at en stor spareplan var på vej.
 
Det amerikanske finansmedie Bloomberg citerede kilder i Cisco for, at 10.000 skulle fyres, men det blev altså knap så mange.
 
Samtidig med fyringsrunden har Cisco også besluttet at afhænde sin fabrik i Mexico til den kontroversielle taiwanske virksomhed Foxconn. De 5.000 Cisco-medarbejdere på fabrikken bliver overtaget af Foxconn.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S