Nokia siger farvel til bogstaver i mobilnavnene

Det skal være slut med titler som N9 og C7. Nu skal forbrugerne forstå Nokias navne-logik.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

E6, C7, X7 og N8.
 
Det er alle titler på mobiltelefoner fra Nokia.
 
Men fremover skrotter Nokia bogstaverne i titlen på deres mobiltelefoner.
 
Den første model uden bogstaver i titlen bliver Nokia 500, der kommer på markedet inden oktober.
 
Nokia argumenterer på sin officielle blog for, hvorfor det er nødvendigt at skrotte bogstaverne i navnene på modellerne.
 
Selskabet fremhæver som den første grund, at det ikke ønsker at sætte mobilbrugerne i bås. En bruger af en af Nokias E-modeller, der er rettet mod erhvervskunder, kan også spille på den eller chatte fra den. 
 
Ved at fjerne bogstavet undlader Nokia dermed at fortælle brugeren, hvad han skal bruge den til, lyder det fra Nokia.
 
Den finske mobilproducent fremhæver videre, at det i dag er svært at sammenligne mobilerne.
 
"Hvordan er Nokia C7 anderledes fra en Nokia X7?" spørger Nokia på bloggen. 
 
Nokia elsker numre
Nokia konkluderer i sit tredje argument, at mobilkunder er glade for navne, som blot indeholder numre.
 
"Folk forstår logikken bag 'jo højere tal, jo mere får du'-filosofien," skriver selskabet.
 
Som eksempel nævner Nokia i bloggen, at en Nokia 890 altid vil være dyrere end en Nokia 790. Det første af de tre numre indikerer, hvilken priskategori den ligger i, mens de to næste numre vil være udtryk for, hvor langt serien er nået.
 
"Ærlig talt; vi kan lide numre. Fordi vi ikke er bange for at eksperimentere, prøvede vi noget andet. Men endelig lærte vi, at numre virker," skriver Nokia om sit farvel til bogstaverne.
 
Analytikeren Roberta Cozza fra analysehuset Gartner er dog uenig i Nokias tro på, at tal er den rigtige vej frem for titler på mobiler, skriver IDG News Service.
 
Hun mener, at forbrugerne har nemmere ved at huske navne såsom HTC "Sensation" frem for numre.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S