Politi dropper efterforskning af CSC-anklaget sabotør

Politiet vil ikke efterforske CSC's anmeldelse af en medarbejder for sabotage. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Københavns Politi har valgt ikke at indlede en efterforskning af den anmeldelse for sabotage mod CSC, som virksomheden under arbejdskonflikten indgav mod en mangeårig medarbejder, der samtidig blev bortvist.  
 
Det oplyser Vibeke Thorkil-Jensen, der er politiadvokat i Sektionen for Særlovskriminalitet hos Københavns Politi.
 
CSC bortviste og politianmeldte i midten af juni medarbejderen, som ifølge firmaet bevidst havde lavet hærværk på en kundes kørende system. Ifølge CSC fandt hærværket sted dagen før konflikten eskalerede med en større strejke den 1. juni i år.
 
I praksis gik sabotagen ud på, at medarbejderen i forbindelse med en optimering af it-systemet angiveligt havde undladt at sætte et kryds, som bestemmer om en række kørsler skal udføres af systemet.

Imidlertid bevirkede flere alarmer, at CSC blev opmærksom på problemet, der uopdaget ville medføre, at kundens system risikerede at gå ned.
 
"Det er klart noget, som vi vurderer, er sket med det formål at skade kunden og derigennem skade os i den lovlige konflikt," sagde CSC-chef Lars Lundsgaard dengang til Computerworld. 
 
Han fortalte samtidig, at CSC var så sikker i sin sag, at firmaet havde indgivet en politianmeldelse mod medarbejderen, som var suppleret med dokumentation for begivenheden.
 
Ikke strafbart
Men ifølge Københavns Politi er der intet i CSC's bevismateriale som indikerer, at der er foregået noget strafbart i sagen om det bortviste Prosa-medlem.   
 
"Anmeldelsen gik på, at den ansatte havde foretaget nogle ændringer i it-systemet. Og vi mener ikke, at de oplysninger, der fulgte med anmeldelsen, gav anledning til at sige, at der var tale om et strafbart forhold. Og derfor ville vi ikke indlede nogen efterforskning," siger Vibeke Thorkil-Jensen, der selv traf afgørelsen den 30. juni 2011.  
 
Politiadvokaten fortæller, at hun i sagen har kigget på, om der var noget i anmeldelsen, hun kunne henføre under en strafbestemmelse.
 
"Jeg har lagt vægt på, at de oplysninger, vi fik, ikke gav grundlag for at sige, at han uretmæssigt havde skaffet sig adgang til eksempelvis personfølsomme oplysninger, der jo kunne være strafbart, eller at han har videregivet erhvervshemmeligheder," siger hun til Computerworld.
 
Hos CSC bekræfter Lars Lundsgaard, at CSC af politiet har fået at vide, at myndigheden ikke vil gå videre med sagen på det fremsendte grundlag.
 
Prosa kaldte dengang sagen for "ren chikane", og fagforbundets næstformand, Hanne Lykke Jespersen, fortalte, at medlemmerne ikke talte pænt om CSC's politianmeldelse og bortvisning af medarbejderen.
 
"Der er ikke kød på den fugl, og vi betragter det som ren chikane," sagde Hanne Lykke Jespersen dengang til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S