Sådan bygger man verdens vildeste storage-løsning

200.000 harddiske kobles sammen og bliver til én stor. Læs om resultatet her.

Artikel top billede

Læs også:
Forsvarets Efterretningstjeneste afslører supercomputer

Verdens stærkeste computer: 8,16 petaflops vildskab

Træt af at din harddisk altid er ved at løbe tør for plads?

Måske løsningen er på vej - selvom den næppe bliver helt billig.

IBM er nemlig ifølge Technology Review ved at bygge storage-system med en kapacitet på hele 120 petabyte.

Det er nok til, at man eksempelvis kan opbevare 24 milliarder MP3-filer.

Den enorme harddisk består i virkeligheden af 200.000 almindelige harddiske, der er samlet i én stor, skriver MIT-sitet Technology Review.

Det er hensigten, at de 120 petabytes - 120 millioner gigabytes - skal bruges til at opbevare data fra komplekse vejr- og klima-beregninger.

"Dette 120 petabyte-system er i øjeblikket i den vanvittige ende, men i løbet af få år vil alle cloud computing-systemer måske se sådan ud," siger Bruce Hillsberg, der står i spidsen for IBM's storage-forskning.

IDC-analytiker Steve Conway udtaler til Technology Review, at IBM-løsningen slår tidligere storage-systemer med flere længder. Hidtil har de største af slagsen "kun" kunnet indeholde omkring 15 petabyte data.

De 200.000 harddiske i IBM-løsningen er placeret i høje racks. Temperaturen holdes nede ved hjælp vand-køling.

Læs også:
Forsvarets Efterretningstjeneste afslører supercomputer


Verdens stærkeste computer: 8,16 petaflops vildskab

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S