Århus vil analysere sig til mere iværksætteri

Er vilkårene for at skabe levedygtige virksomheder i Århus tillokkende nok? Kan samarbejdet mellem erhvervslivet og uddannelserne blive bedre? Det vil den politiske ledelse i Århus nu undersøge for at gøre Århus til iværksætterby nummer ét.

Århus skal være Danmarks bedste iværksætterby. Det mål har byens borgmester Louise Gade (V) sat sig. Derfor har hun igangsat en analyse af århusianernes evne til at skabe nye virksomheder og nye jobs sammenlignet med andre danske storbyer.

I IT-vækstmilljøet MG50 hilser man initiativet velkomment. Direktør Morten Platz ser blandt andet potentiale i et stærkere samarbejde mellem uddannelsesinstitutionerne og opstartsvirksomheder i byens forskellige vækstmiljøer.

- Århus kan blive iværksætterby nummer et, hvis vi formår at parre uddannelse og iværksætteri rigtigt godt. Der er så meget, de kan lære af hinanden. Typisk er iværksætteren fagligt knalddygtig, men han eller hun mangler måske noget teoretisk viden, for eksempel om markedsanalyse, siger Morten Platz.

Ingen krise

I MG50 er der ingen toner af den krisestemning, som ellers præger erhvervet. Her kommer fortsat nye iværksættere. Det er især de mere garvede folk med solid erfaring fra arbejdsmarkedet, der kaster sig ud i en virksomhedsopstart.


MG50 er et selvfinansierende miljø af 48 virksomheder og to studielabs på 6.000 kvadratmeter.

Adressen er Mejlgade 50 i Århus, deraf navnet.

Alle er beskæftiget indenfor IT, media og kommunikation og alle er medejere af MG50 ApS.

Kilde: MG50.dk

Århus Kommunes iværksætter-analyseresultater forventes at skabe grundlaget for mulige nye initiativer, der kan styrke interessen og muligheden for start af egen virksomhed i Århus. Analysen skal blandt andet vise i hvilke brancher, de nye virksomheder skabes.

Gælder også helt unge

Analysen, der især baseres på data fra Danmarks Statistik, forventes færdig inden 1. november i 2002. Den skal gennemføres af tre århusianske forskere: Lektor Valdemar Smith og lektor Jan Bentzen, begge fra Handelshøjskolen i Århus samt lektor Mogens Dilling-Hansen fra Aarhus Universitet.

Direktør i MG50, Morten Platz, påpeger dog, at det at lave en analyse kun batter, hvis man får skrabet ordentligt i overfladen og afdækket, hvad der er behov for. Han anbefaler forskerne også at spørge for eksempel de helt unge, hvad de har brug for for at starte op som iværksættere.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird