Ny kanalstrategi i Dataram

Memory-leverandøren skærer antallet af danske distributører ned til tre og fokuserer på at sælge til store virksomheder.

Dataram, der i foråret sidste overtog resterne af John Trolles Memory Card Technology, har valgt Danmark som brohoved for en ny kanalstrategi, der senere skal foldes ud i resten af Norden.

Strategien betyder et farvel til en bred distributørskare og i stedet fokus på få. Mens Actebis er valgt fra som distributør, har Dataram indgået en ny aftale med Scribona, som sammen med GE Access og Ingram Micro er ene om distributionen af Dataram herhjemme.

? Fordelen ved at have Ingram Micro og Scribona som distributører er, at de leverer til præcis de forhandlere, der sælger til de store kunder, som er vores målgruppe, fortæller Steffen Kromann, der er salgschef for Dataram i Nordeuropa.

Steffen Kromann fortæller, at Dataram har hyret en medarbejder, som fokuserer på de danske slutbrugere.
? Han kører ud til dem og profilerer vores navn, men alle ordrer lægges hos forhandlerne, siger han.

Når det netop er Ingram Micro og Scribona, der er valgt som distributører, skyldes det dels, at Dataram har haft et godt samarbejde med Ingram Micro siden Memory Card-tiden, og at man via Eterra har et grundlæggende kendskab til Scribona.

? Tech Data er et af de alternativer, vi kunne have valgt, men nu blev det de to andre broadlinere, siger Steffen Kromann.

Når Actebis er valgt fra, skyldes det, at de fokuserer på standardprodukter til SMB-forretningerne, og her kan vi ikke være med. De store forhandlere har typisk de store serverforretninger og upgrade af pc?er, som er den slags aftaler, vi satser på, forklarer han.

Aftalen med GE Access er indgået med kontoret i Holland og handler primært om afsætning af hukommelse til SUN?s serverprodukter.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job