Foreningen For Dansk Internet Handel, FDIH, har det svært uden for hovedstaden. Kun seks procent af foreningens 250 medlemsvirksomheder holder nemlig til i det jyske, og det skal et forsøg med gratis medlemskab året ud nu rette op på.
- Vi har fundet på det gratis medlemskab, fordi foreningen ligger helt død i Jylland, og det kan simpelthen ikke være rigtigt. Vi har så mange spændende virksomheder i Jylland, men de er spredt ud over så store geografiske afstande, at det er svært at få folk til at køre til arrangementer i Århus, hvis de bor og arbejder i Sønderjylland eller Thy. Måske kan et gratis medlemskab virke motiverende på dem, siger Allan Jepsen, der er lokalformand for FDIH, Jylland.
Prisen ikke vigtig
Tilbuddet om at spare 17.500 kroner, som et årsmedlemsskab af FDIH koster, er ikke nok, til at Computerstore vil melde sig ind.
- Prisen på et medlemskab er slet ikke afgørende for os. Det vigtige er, at der i Jylland bliver holdt nogle spændende arrangementer i foreningsregi, men det kniber det desværre gevaldigt med, siger Jacob Sørensen, der er ansvarlig for driften af Computerstores online-del.
Computerstore får omkring 20 procent af alle sine ordrer over internettet og passer dermed på den profil, som FDIH leder efter.
Allan Jepsen fra FDIH er enig i, at der mangler tilbud til medlemmerne. Han efterspørger konkrete initiativer fra potentielle medlemmer.
- Det er forholdsvis tyndt med input fra vores lokale medlemmer, og som styregruppe for jyllands-afdelingen er vi en lidt amputeret størrelse. Vi arbejder da også på at skaffe fire nye medlemmer til styregruppen, helst fra nogle store produktionsvirksomheder i området, siger Allan Jepsen.
- Indtil de melder sig, er vi nødt til at få nogle flere input fra vores medlemmer og dem, der overvejer medlemskab. De ved bedre end os, hvad der er behov for af arrangementer, siger han.
Ønsker fordobling
Han mener ikke, at FDIH nødvendigvis skal have et bestemt antal medlemmer i Jylland, men han så gerne en fordobling af antallet fra de nuværende 15.
Tilbuddet om gratis medlemskab året ud for virksomheder med under 100 ansatte ser han mest som et tiltag, der skal skabe noget omtale og debat. Om det konkret betyder en øget tilstrømning af medlemmer, er han mindre overbevist om.
- Vi konkurrerer meget med andre foreninger og arrangementer om den tid, som folk har til rådighed. Derfor er det uhyre vigtigt med nogle fornuftige arrangementer her i efteråret, og selv om der ikke er endelig aftale om noget endnu, har vi flere spændende tilbud på vej, siger Allan Jepsen.
Kalenderen på FDIHs hjemmeside tyder dog ikke på, at der sker det store, for de eneste input i kalenderen er for arrangementer, der allerede er overstået. FDIHs CEO, Hans Henrik Agger, oplyser dog, at der foregår andre arrangementer, end dem, der står i kalenderen.