Undgå at sende ulovlige e-mails

Mennesker bliver vrede, når deres navne og e-mail-adresser i forskellige sammenhænge blottes for omverdenen. Her er de simple regler, der gør det nemt at udsende e-mails uden at komme i unåde hos modtagerne bagefter.

En smutter. Sjusk. Menneskelig fejl. Vi gør det aldrig igen.

Sådan lyder undskyldningen hver eneste gang, et firma eller en organisation har formastet sig til at udsende nyheder til en stribe mennesker på en gang - og har givet frit udsyn til navne og e-mail-adresser på samtlige modtagere.

Ofte resulterer det i talrige vrede svar fra modtagerne, der føler sig krænket.

Dels fordi de måske ikke vil sættes i forbindelse med den virksomhed, der udsender nyhedsbrevet - det kunne jo være konkurrenten, man havde lyst til at overvåge ved at være tilmeldt hans mailingliste.

Dels fordi spredning af talrige aktive e-mail-adresser er en godbid for enhver lyssky virksomhed, der benytter sig af ulovlige reklame-e-mails, spam, til at gøre opmærksom på sine produkter.

Antal modtagere underordnet

Modtagerne er med god grund bekymrede for, at deres private e-mail-adresse, som de havde håbet på at kunne bruge mange år frem, ender med at florere i spam-virksomhedernes store databaser.

Ifølge persondataloven skal afsenderen af et nyhedsbrev sikre, at modtagernes personlige oplysninger ikke kommer i hænderne på uvedkommende.

Det siger persondatalovens § 41, stk. 3:

Den dataansvarlige skal træffe de fornødne tekniske og organisatoriske sikkerhedsforanstaltninger mod, at oplysninger hændeligt eller ulovligt tilintetgøres, fortabes eller forringes, samt mod, at de kommer til uvedkommendes kendskab, misbruges eller i øvrigt behandles i strid med loven. Tilsvarende gælder for databehandlere.

Alligevel er det hver eneste gang en subjektiv vurdering, der afgør, om loven er overtrådt, når det gælder udsendelse af e-mails.

- Nogle gange kan det være tilsigtet, at andre kan se, hvem der i øvrigt har modtaget en e-mail. Det bruger man jo også på almindelige breve, når man skriver, hvem der har modtaget en kopi af brevet, siger Ib Larsen, der er chef for IT-søjlen i Datatilsynet.

Det er derfor ikke antallet af modtagere, der afgør, om man skal skjule modtagernes identitet:

- Hvis det er uvedkommende at vide, hvem der har modtaget e-mailen, så er det i virkeligheden ligegyldigt, om der er få eller mange modtagere, fortsætter Ib Larsen.

Computerworld Online skrev i sidste uge om arrangørerne af weekendens Jean Michel Jarre-koncert i Nordjylland, der udsendte en e-mail med praktisk information til omkring 5.000 tilskuere uden at sløre deres identitet og e-mail-adresser.

Tidligere mandag kom det frem, at Folketingets Ombudsmand havde begået den samme fejl. Denne gang ramte det over 100 modtagere af ombudsmandens nyhedsbrev.

I begge tilfælde beklagede afsenderne hele miseren - og undskyldte med, at der var sket en menneskelig fejl.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS