HP går sammen med Microsoft om .Net

Hewlett-Packard går sammen med Microsoft i en offensiv for Microsofts .Net. HP etablerer nu nye .Net-afdelinger og vil bruge al sin ekspertise på at promovere systemet. Aftalen skal sikre, at store virksomheder ikke får problemer med .Net.

Hewlett-Packard slår sig sammen med Microsoft i en fælles offensiv, der skal sikre, at Microsofts webbaserede platform, .Net, fungerer i store virksomheder, skriver IDG News Service.

Med en ny aftale garanterer HP derfor nu, at selskabet vil anvende al sin ekspertise indenfor design, udvikling, implementering og support af store IT-systemer til at understøtte udbredelsen af systemer og applikationer baseret på .Net.

Som en del af aftalen skal mere end 5.000 af HP's salgsfolk nu uddannes i .Net.

Samtidig skal 3.000 ansatte i selskabets service-division fremover skal designe, bygge og afsætte systemer baseret på platformen.

HP har med aftalen desuden forpligtet sig til at etablere en helt ny afdeling, der alene beskæftiger sig med .Net-løsninger.

Hardware og software flettes sammen

Med aftalen fletter de to selskaber HP's servere og infrastruktur-hardware sammen med Microsofts .Net-løsning, der er designet til, at virksomheder selv kan lave webbaserede applikationer samt dele data mellem uensartede software- og hardware-systemer.

HP oplyser, at selskabet allerede har valgt .Net som applikations-platformen til selskabets ProLiant-servere.

Det er hensigten, at Microsoft i forbindelse med aftalen vil lancere ny server-software baseret på .Net og har allerede lanceret nye værktøjer og infrastruktur-software til bygningen af .Net-applikationer.

Sammenlagt sætter aftalen for alvor bevægelse i Microsofts .Net-løsning. HP og Microsoft erklærer da også, at aftalen betyder fremkomsten af en af verdens absolut største og mest specaliserede afdelinger af .Net-eksperter.

Desuden vil der blive etableret salgsafdelinger, der side om side sælger .Net-software og HP-hardware overalt i verden, erklærer de to selskaber.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S