Crest Computer på vej mod dansk konkurs

Den nordiske computerleverandør Crest Computer trækker sig ud af Danmark og fokuserer på Sverige og Norge. Den danske direktør tror ikke umiddelbart på en løsning og vil afstå fra at kræve sin del af boet.

Den nordiske bestyrelse for computerleverandøren, Crest Computer har smækket pengekassen i for den danske afdeling, der derfor gået i betalingsstandsning.

- Man har fra nordisk side besluttet, at det danske marked er for hårdt, og derfor vælger man at trække sig ud og fokusere på Sverige og Norge, siger Rasmus Ølbye, der er administrerende direktør i Crest Computer Danmark.

Han fik beskeden i fredags fra sin chef i Norge, og ifølge Rasmus Ølbye kom opringningen som en overraskelse.

- Det var lige så stort et chok for mig som for de otte medarbejdere, og det er en ekstremt ulykkelig situation, vi er havnet i. De tre års arbejde, vi sammen med leverandører, distributører og partnere har lagt her er røget direkte i kloakken, lyder det fra Rasmus Ølbye.

Afstår fra fordringer

Han oplyser, at han selv er den største kreditor, men at han har tænkt sig at afstå fra sine fordringer, hvis det skulle komme så vidt, at Crest Computer går konkurs.

- Nu går der nok en uge eller to, før det ligger helt fast, hvad der kommer til at ske. Men jeg tror ikke på, at der umiddelbart står nogen af vores nuværende investorer klar med en pose penge. For de sidder i forvejen med ved bordet og har været med til at træffe beslutningen om os, siger Rasmus Lundbye.

- Skulle det komme så vidt, at skidtet tilter, har jeg ikke tænkt mig at stå i køen sammen med vores leverandører og partnere, for det har jeg for meget ansvarsfølelse til, oplyser Rasmus Ølbye. Han siger, at et forsøg på en rekonstruktion skal komme fra centralt hold, og at han derfor ikke vil give sig kast med at forsøge at redde stumperne.

- Nu koncentrerer jeg mig om at informere de ansatte, vores leverandører og kunde om situationen, siger han.

Store armbevægelser

Ifølge Rasmus Ølbye er begrundelsen for betalingsstandsningen, at virksomheden med samme indsats som i Danmark har opnået bedre resultater i andre lande.

- Vi startede med meget store armbevægelser tilbage i 1999, hvor vi red med på IT-bølgen uden at vide, hvor den tog os hen. Det gik dog op for os i 2000 og særdeleshed i 2001, at vi skule konsolidere, og derfor droppede vi vores eget mærke, siger Rasmus Ølbye.

Tiden derefter bød på samarbejde med blandt andre Fujitsu-Siemens, og der var netop blevet vedtaget en stor nordisk samarbejdsaftale med selvsamme leverandør, som Crest Computers ansatte i følge Rasmus Ølbye satte deres lid til.

I 2001 omsatte Crest Computer for 22 millioner kroner i Danmark, hvilket var en vækst på 43 procent i forhold til 2000. Alligevel kom den danske afdeling ud af 2001 med et underskud før skat på 2,5 millioner kroner.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS