Crest Computer på vej mod dansk konkurs

Den nordiske computerleverandør Crest Computer trækker sig ud af Danmark og fokuserer på Sverige og Norge. Den danske direktør tror ikke umiddelbart på en løsning og vil afstå fra at kræve sin del af boet.

Den nordiske bestyrelse for computerleverandøren, Crest Computer har smækket pengekassen i for den danske afdeling, der derfor gået i betalingsstandsning.

- Man har fra nordisk side besluttet, at det danske marked er for hårdt, og derfor vælger man at trække sig ud og fokusere på Sverige og Norge, siger Rasmus Ølbye, der er administrerende direktør i Crest Computer Danmark.

Han fik beskeden i fredags fra sin chef i Norge, og ifølge Rasmus Ølbye kom opringningen som en overraskelse.

- Det var lige så stort et chok for mig som for de otte medarbejdere, og det er en ekstremt ulykkelig situation, vi er havnet i. De tre års arbejde, vi sammen med leverandører, distributører og partnere har lagt her er røget direkte i kloakken, lyder det fra Rasmus Ølbye.

Afstår fra fordringer

Han oplyser, at han selv er den største kreditor, men at han har tænkt sig at afstå fra sine fordringer, hvis det skulle komme så vidt, at Crest Computer går konkurs.

- Nu går der nok en uge eller to, før det ligger helt fast, hvad der kommer til at ske. Men jeg tror ikke på, at der umiddelbart står nogen af vores nuværende investorer klar med en pose penge. For de sidder i forvejen med ved bordet og har været med til at træffe beslutningen om os, siger Rasmus Lundbye.

- Skulle det komme så vidt, at skidtet tilter, har jeg ikke tænkt mig at stå i køen sammen med vores leverandører og partnere, for det har jeg for meget ansvarsfølelse til, oplyser Rasmus Ølbye. Han siger, at et forsøg på en rekonstruktion skal komme fra centralt hold, og at han derfor ikke vil give sig kast med at forsøge at redde stumperne.

- Nu koncentrerer jeg mig om at informere de ansatte, vores leverandører og kunde om situationen, siger han.

Store armbevægelser

Ifølge Rasmus Ølbye er begrundelsen for betalingsstandsningen, at virksomheden med samme indsats som i Danmark har opnået bedre resultater i andre lande.

- Vi startede med meget store armbevægelser tilbage i 1999, hvor vi red med på IT-bølgen uden at vide, hvor den tog os hen. Det gik dog op for os i 2000 og særdeleshed i 2001, at vi skule konsolidere, og derfor droppede vi vores eget mærke, siger Rasmus Ølbye.

Tiden derefter bød på samarbejde med blandt andre Fujitsu-Siemens, og der var netop blevet vedtaget en stor nordisk samarbejdsaftale med selvsamme leverandør, som Crest Computers ansatte i følge Rasmus Ølbye satte deres lid til.

I 2001 omsatte Crest Computer for 22 millioner kroner i Danmark, hvilket var en vækst på 43 procent i forhold til 2000. Alligevel kom den danske afdeling ud af 2001 med et underskud før skat på 2,5 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car