Apple i rødt igen

Efter halvandet år med lutter sorte tal på bundlinien indkasserer Apple nu igen røde tal for sit seneste kvartalsregnskab. Milliontabet skyldes dog primært ned- og afskrivninger, meddeler selskabet, der ikke forventer nogen optur i den nærmeste fremtid.

For første gang i halvandet år er computerproducenten Apple løbet ind i røde tal på bundlinien, helt nøjagtigt et minut på 340 millioner kroner. Det er første gang siden begyndelsen af 2001, at selskabet indkasserer en kindhest i regnskabet.

Samme kvartal sidste år indkasserede Apple et overskud på 499 millioner kroner.

Apples omsætning er faldet en kende i forhold, men ikke nok til, at det gør en væsentlig forskel.

Der blev solgt 734.000 Macintosh-maskiner i det regnskabskvartal, der sluttede 28. september, hvilket er et fald på 14 procent i forhold til et år tidligere.

Apple peger imidlertid på, at det ikke har tabt penge på driften. Underskuddet skyldes derimod primært en række større afskrivninger og engangsomkostninger, der tilsammen har en værdi på 370 millioner kroner. Var det ikke for disse afskrivninger ville Apple være gået i plus.

Derfor er der ikke tale om nogen krise, understreger Apple-topchef Steve Jobs, der dog erkender, at det er hårdt at navigere i IT-verdenen netop nu.

- Vi forventer ikke nogen optur for industrien i den nærmeste fremtid. Efterspørgslen er fortsat lav, og mange virksomheder er stadigvæk tilbageholdende med deres IT-investeringer, siger han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job