Stor-kommune trodser Datatilsynet om NemID

Datatilsynet har lukket for, at kommunernes ansatte kan bruge den personlige NemID til at logge på arbejdssystemerne. Odense vælger dog at se stort på afgørelsen.

Artikel top billede

Læs også:
Datatilsynet stopper kommunernes NemID-login

Kommunalt ansatte skal logge på med NemID

Siden april har alle ansatte i Odense Kommune kunnet få adgang til kommunens medarbejderportal ved at bruge den personlige NemID.

Datatilsynet har i mellemtiden vurderet, at det er i strid med persondataloven, hvis de ansatte i landets kommuner bliver bedt om at logge på systemerne med deres personlige NemID. Det er ifølge Datatilsynet en uheldig sammenblanding af det private og det arbejdsmæssige.

Det kan du læse om i denne artikel.

Odense Kommune vælger dog at fortsætte.

"Hvis man kan bruge pas og kørekort som en del af sit arbejde, kan man også bruge NemID," lyder argumentet fra kommunen.

Digitaliseringschefen i Odense Kommune, Allan Bager, er forundret over Datatilsynets vurdering.

"Vores medarbejdere bruger deres private pas på forretningsrejser - her er det ikke nødvendigt med et særligt firmapas. Og når medarbejderne kører i kommunens biler, skal de heller ikke bruge et særligt Odense Kommune-kørekort. De bruger selvfølgelig deres private pas eller kørekort. Hvorfor kan vi ikke gøre det samme med NemID?" spørger Allan Bager.

Derfor er holdningen i Odense Kommune, at man fortsætter med NemID indtil videre.

Digitaliseringschef Allan Bager vil nu tage kontakt til Datatilsynet for at bede dem revurdere deres synspunkt. Om nødvendigt vil Odense Kommune se nærmere på det lovgrundlag, som Datatilsynet baserer sin udtalelse på.

"Hvis der skulle være juridiske forhold, der forhindrer dette, bør lovgivningen laves om, eventuelt efter et frikommuneforsøg," siger Allan Bager

Intet sikkerhedsproblem

Odense Kommune bruger NemID til at identificere den ansatte, så man kan se hvem, der prøver at logge på systemerne.

Ved at sammenholde CPR-nummeret fra NemID med en liste over CPR-numre på kommunens ansatte, sikrer kommunen, at kun de ansatte får adgang.

It-sikkerhedsleder John Bonnerup fra Odense kommune er ikke bekymret over fremgangsmåden.

"Vi har foretaget en sikkerhedsvurdering og ser ingen problemer i det. Når vi bruger NemID på denne måde, får vi kun adgang til informationer om medarbejderen, som vi kender i forvejen," siger han.

Billig løsning

Det handler dog også om at spare penge i den kommunale kasse.

Odense Kommune har estimeret, at hvis login-løsningen skulle administreres med NemID Erhverv eller en traditionel brugernavn/password-løsning, ville det i begge tilfælde beløbe sig til omkring en halv million kroner ekstra i årlige udgifter for den samme ydelse.

"NemID Erhverv er endnu ikke klar til brug, men det eneste den en dag vil kunne give os i forhold til NemID Privat, er sammenhængen imellem et cpr-nummer og vores organisation, og det kan vi sagtens selv klare ved brug af vores organisationskomponent APOS (Autoritativ Personale og OrganisationsStrategi, red.)," siger Allan Bager.

"I en tid, hvor kommunerne fattes penge, er det meget svært at se, hvorfor vi skulle bruge ekstra penge på tekniske løsninger, der ikke giver os mere sikkerhed."

Mange kommuner i klemme

Odense Kommune står langt fra alene med dette login-problem.

De ansatte i kommunerne Odder, Rudersdal, Gentofte, Frederikshavn, Ikast-Brande, Åbenrå, Brøndby, Rødovre og Hjørring kan også bruge deres private NemID til at få adgang til kommunens intranet.

Læs også:
Datatilsynet stopper kommunernes NemID-login

Kommunalt ansatte skal logge på med NemID

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job