Advarsel: Stort cyberangreb under opsejling

Truslerne fra cyberspace vokser, advarer en general. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et destruktivt angreb fra cyberspace er på vej.

"Det er bare et spørgsmål om tid. Det, vi ikke ved, er, hvor langt væk, det ligger," og hvorvidt det vil ramme kommerciel infrastruktur, regeringsnetværk eller mobile platforme, sagde general Keith Alexander under denne uges symposium, Maneuvering in Cyberspace.

Keith Alexander, der er leder af U.S. Cyber Command og direktør for National Security Agency, sagde desuden, at eftersom USA har ført an i udviklingen af nye teknologier, så skal landet også lede indsatsen for beskyttelse imod cybertrusler, står der i en pressemeddelelse om talen fra Armed Forces.

"Vi var det land, der udviklede internettet, iPhonen, iPad'en og andre store teknologier," sagde han. "Vi bør også være de første til at sikre det."

De internationale udgifter til cyberkriminalitet er vurderet til godt 5,5 billioner kroner, fortalte Keith Alexander, og der bliver introduceret 55.000 enheder malware hver eneste dag, eller en per sekund.

De statistikker er bekymrende nok i sig selv, men Keith Alexander sagde, at den største trussel efter hans mening er, "det der kommer: et destruktivt element."

Nødt til at samarbejde om sikkerheden

Keith Alexander kaldte cybersikkerhed en holdsport, som regeringen og den offentlige sektor skal samarbejde om at styrke.

Han citerede den amerikanske International Strategy for Cyberspace, som blev udsendt i maj, og forsvarsministeriets cyberstrategi, udsendt i juli, som eksempler på myndighedernes indsats for cybersikkerhed.

Den såkaldte Defense Industrial Base Cyber Pilot er et andet skridt i den rigtige retning, sagde han.

Programmet giver det amerikanske forsvarsministerium autoritet til at dele fortrolige efterretninger med leverandører og kommercielle udbydere, så de kan forbedre deres sikkerhed og forebygge fjendtlig indtrængen i følsomme regeringsnetværk.

Stopper dagligt angreb

En artikel i Network World for nylig bemærkede, at nu, halvvejs igennem den 90 dage lange prøveperiode, har forsvarsministeriet formået at stoppe i hundredvis af invasioner, som ellers ikke ville være blevet bemærket, via Defense Industrial Base Cyber Pilot.

Programmet, som involverer 20 entreprenører, har været så succesfuldt, at det muligvis skal bruges mange andre steder.

Generalen kommenterede også på en anden undersøgelse, der også udkom i denne uge, og som opfordrer den amerikanske regering til at bruge langt flere ressourcer på cyber-efterretninger.

Undersøgelsen fra Intelligence and National Security Alliances (INSA) Cyber Council konkluderer, at det eksisterende dilemma på cybercrime-området er, at mens Department of Homeland Security nok har autoritet, så mangles erfaring og evner til at orkestrere en omfattende indsats mod cyberkriminalitet.

Forsvarsministeriet har en del reelle muligheder for cyber-efterretninger, og private virksomheder ejer det meste af infrastrukturen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S