Nyhedsmagasin: Mærsk Data vil købe Aston-division

Nordea, der ejer 75 procent af aktierne i det kriseramte konsulenthus Aston Group, vil ifølge Berlingske Tidendes Nyhedsmagasin sælge flere divisioner. Mærsk Data melder sig som køber.

Ifølge Berlingske Tidendes Nyhedsmagasin forhandler Mærsk Data med Nordea om at overtage dele af det kriseramte konsulenthus Aston Group.

I første omgang forhandler Mærsk Data og Nordea om divisionen R5, der sælger økonomistyringssystemer til større virksomheder, men nyhedsmagasinet forventer, at Aston i løbet af de kommende uger vil splitte hele sin forretning op i tre afdelinger, der måske alle bliver solgt.

Nordea har tabt en milliard kroner på Aston Group. 750 millioner kroner blev afskrevet sidste år, mens gælden ifølge nyhedsmagasinet i dag er på 300 millioner kroner.

Også Aston-divisionen Promentor, der har 65 medarbejdere, står for at skulle frasælges. Det ligger dog endnu ikke fast, om medarbejderne her vil forsøge med et management buy-out.

Eneste division, der i følge Nyhedsmagasinet vil være tilbage af Aston, er den forretningsenhed, der lever af at sælge og implementere systemer baseret på Navision-software.

Hverken Aston Group, Mærsk Data eller Nordea har ønsket at kommentere oplysningerne overfor Berlingske Tidendes Nyhedsmagasin.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere