Dansk datalog på IT-mission i Uganda

Der er bogstaveligt talt milevid forskel på at være projektleder i TDC i Danmark og IT-ansvarlig for missionærer i Uganda. Men IT, internet og mobiltelefoni vinder også frem i et fattigt østafrikansk land, fortæller "IT-missionæren", Per Østergaard.

6432 kilometer sydpå er han rejst. Til et land, hvor IT endnu langt fra er hvermands eje. Til et land, hvor proportionerne er noget anderledes end herhjemme i Danmark. Hvor det er mere almindeligt at befinde sig under fattigdomsgrænsen end at have en emailadresse.

Datalogen Per Østergaard har taget to års orlov fra sit job som projektleder i TDC Services.

Nu har han været IT-ansvarlig og IT-underviser på et missionskontor og en skole i Ugandas hovedstad Kampala i lidt over et år. Som IT-missionær forkynder han ikke noget evangelium, han forkynder IT.

- Det er sjovt og spændende at være hernede og arbejde. Jeg føler, at jeg giver noget IT-viden videre ved at hjælpe med alverdens dagligdags IT-problemer og ved at træne dem i at bruge IT. Selv får jeg mulighed for at arbejde med mange forskellige områder, fortæller Per Østergaard.

Per Østergaard laver altså ikke højtspecialiseret IT-arbejde i Uganda, selvom han har en kandidatgrad i datalogi og informationspsykologi fra Københavns Universitet.

I Uganda arbejder han snarere som en slags IT-vicevært. Altmuligmanden fra Danmark, der får IT og teknik til at virke. Alligevel bruger han sin uddannelse.

- Man behøver ikke være datalog for at lære folk, det jeg gør her. Men jeg bruger da discipliner, jeg lærte på universitetet; Nemlig at sætte mig forholdsvis hurtigt ind i tingene, analysere problemstillinger og bevare overblikket, vurderer Per Østergaard.

Email der af og til virker

Per Østergaards arbejdsgiver i Uganda er en global fælleskirkelig missionsforening, Mission Aviation Fellowship (MAF), der primært arbejder med at flyve rundt med både lægehjælp og missionerende præster til svært fremkommelige nødlidende og krigshærgede egne på kloden.

Sådan en omkringfarende organisation har også et stort kommunikationsbehov. Blandt andet i Uganda. Her er der borgerkrigsagtige tilstande i den nordlige del af landet, der grænser op til Congo og Sudan. Det danske udenrigsministerium fraråder, at man rejser i en lang række områder i Uganda.

Kampala


Dette blodige alvor kan måske forklare, hvorfor det kan det kan være svært at få ørenlyd for, at en abonnementsbetalt email-tjeneste volder problemer. Sådan en driver MAF for missionærerne i Uganda, og den har Per Østergaard ansvaret for.

- Vi har haft ufatteligt mange problemer med vores emailservice, der jævnligt svigter. Nu er der gået et år, uden at udbyderen har fundet en løsning på det. Jeg kan bare råbe og skrige. Det er noget af det, der kan give mig mavekramper og stress. Men jeg har da klart lært noget om tålmodighed hernede, siger Per Østergaard.

Selv har han adgang til sin TDC-arbejdsmail via en VPN-klient. På missionskontoret i Kampala har Per Østergaard såmænd også en 24 timers internetforbindelse, fax, mobiltelefon og andet moderne kontorudstyr, som fungerer fint.

Kæmpe kløft

Per Østergaard får stillet en bolig til rådighed under sit ophold og får et mindre vederlag. Men en tredjedel af de 23 millioner ugandere lever under fattigdomsgrænsen.

- Der er en meget stor kløft mellem den hvide del af befolkningen og den sorte. Stort set alle hvide har pc og også mobiltelefon. Men andre har ikke til dagen og vejen, siger IT-missionæren.

Han gør sit til at eliminere kløften ved at undervise 11 til 13-årige en internationale skole i IT-kundskab svarende cirka til pc-kørekortet.

Videregående IT-uddannelser er et lukket land for mange ugandere, da det er temmeligt dyrt at gå på universitet i Kampala.

Per Østergaard

Når Per Østergaard om knap et år har oplært en lokal ugander til at overtage hans funktion i Kampala, drager tilbage til Danmark med meget nyt i sin mentale kuffert. Også noget, han mener at kunne bruge i sin fortsatte IT-karriere.

- Jeg lærer meget om ledelse her i samarbejdet med lokale ugandere og missionærer. Her kan man for eksempel ikke bare forvente en vis vidensstandard eller at folk gør ting, bare fordi de siger ja til dig. Jeg er blevet bedre til at sætte mig ind i andre typer problemstillinger og ikke at tage alting for givet, siger Per Østergaard.

Relevante links:
Per Østergaard fortæller om sin tid i Uganda på sit site www.PeriUganda.dk
Udenrigsministeriet beskriver situationen i Uganda således i sin rejsevejledning

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job