Globale Rødder skulle have en weblektion

Der ligger angiveligt ikke noget politisk motiv bag cyberangrebet på Globale Rødder. De skal blot have en lektion i cyberaktivisme, oplyser en anonym person, som i et opkald til Computerworld Online påtager sig ansvaret for angrebet.

Det er ikke politisk uenighed med det antikapitalistiske netværk Globale Rødder, der har motiveret Denial of Service-angrebet mod røddernes webside ulydighed.dk.

Det oplyser en anonym person, der overfor Computerworld Online påtager sig ansvaret for aktionen mod Globale Rødder.

- Globale Rødder er bare nogle amatører, der spiller smarte og tror, at de er farlige. Det script, som de opfordrede folk til at aktivere, er simpelthen så dårligt lavet. Derfor synes vi, at de skulle smage deres egen medicin, siger kilden.

- Vi havde startet det for et par dage siden. I morges fortalte Globale Rødder nogle medier, at de ikke var blevet generet rigtigt af det og selv havde lukket serverne. Så besluttede vi os for at lægge deres site helt ned, lyder forklaringen.

Det er dermed ikke Globale Rødders beslutning om at opfordre til angreb på EU-formandsskabets websted eu2002.dk, der tirrede angriberne. Det er måden, at angrebet skulle udføres på.

Hvis Globale Rødders script havde været bedre, kunne antikapitalisternes netværk måske fortsat have haft en kørende hjemmeside.

- Måske havde vi så ikke gjort det, siger kilden, som blankt erkender, at angrebet er ulovligt.

Han oplyser over for Computerworld Online, at de er seks bekendte, som til lejligheden har dannet gruppen HULKAmok - med navn efter en amerikansk tegneserie HULK.

Flere af gruppens medlemmer arbejder med IT, blandt andet som webmastere og webdesignere.

Hos Københavns Politis pressecenter har pressetalsmand Ove Dahl umiddelbart ingen meldinger om, at cyberangrebet mod Globale Rødder bliver efterforsket.

Direktør Peter Christensen fra Catpipe Systems, der er webhotel for Globale Rødder, regner umiddelbart ikke med, at politianmelde DoS-angrebet.

- Det er som råbe i skoven. Vi har prøvet at finde ud af, hvor de angriber fra, men de er dygtige til at skjule sig, siger han.

Det har ikke været muligt at en kommentar fra Globale Rødder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere