Sun drosler direkte salg ned

Salget gennem partnere skal bringe Sun Microsystems tilbage på ret kurs efter et turbulent år, hvor overskuddet dykkede med en tredjedel. Den nye direktør overtager en trimmet organisationen og forudser større overskud i det nye år.

Den nye administrerende direktør i danske Sun Microsystems, Peter Rindsig, ændrer sammensætningen af salgsstyrken.

Fremover skal Sun sælge mere gennem de etablerede forhandlere, og derfor skal der være færre ansatte salgsfolk, der sælger direkte til virksomhederne uden om forhandlerne.

Over halvdelen af det samlede antal ansatte i salg er nu samlet i en enhed, der skal stå for kontakten og supporten til partnere.

Den ændrede salgsstrategi følger i umiddelbar forlængelse af en trimning af Sun Microsystems forretning i hele verden.

Chef fyret sammen med 20 medarbejdere

I november fik den danske ledelse med tidligere administrerende direktør Ove Holritz i spidsen besked på at skære 11 procent af omkostningerne.

Ove Holritz blev fyret sammen med 20 medarbejdere og i stedet blev det en mand fra salgsstyrken, der fik chefposten.

Sun Microsystems A/S Årsregnskab
Millioner kroner2001/20022000/2001
Omsætning153,2152,6
Resultat af primær drift (EBITDA)
Pr. 30.06.02
17,829,9
Resultat før skat 22,130,2
Resultat14,821,5
Egenkapital40,926,2
Antal ansatte8577
Peter Rindsig har siden 1999 været Suns danske salgschef, og han er derfor godt bekendt med fordele og ulemper ved at sælge direkte til slutkunderne uden om den salgskanal, der kender markedet, og som kunderne måske køber hos i forvejen.

Den nye salgsstrategi kommer samtidig med offentliggørelsen af regnskabet for 2001/2002, der viser en beskeden vækst i omsætning på en halv procent til 153,2 millioner kroner.

Selskabet fik 14,8 millioner kroner i overskud, hvilket er en tredjedel mindre end året før.

I regnskabet, der er afsluttet med udgangen af juni, forudser ledelsen, at nøglekunderne vil investere mere i nuværende regnskabsår.

Selskabets egenkapital er vokset fra 26,2 millioner kroner til 40,9 millioner kroner i det forgangne regnskabsår, hvor det samlede antal medarbejdere er blevet reduceret med 20 fra cirka 100 sidste efterår.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S