Sun drosler direkte salg ned

Salget gennem partnere skal bringe Sun Microsystems tilbage på ret kurs efter et turbulent år, hvor overskuddet dykkede med en tredjedel. Den nye direktør overtager en trimmet organisationen og forudser større overskud i det nye år.

Den nye administrerende direktør i danske Sun Microsystems, Peter Rindsig, ændrer sammensætningen af salgsstyrken.

Fremover skal Sun sælge mere gennem de etablerede forhandlere, og derfor skal der være færre ansatte salgsfolk, der sælger direkte til virksomhederne uden om forhandlerne.

Over halvdelen af det samlede antal ansatte i salg er nu samlet i en enhed, der skal stå for kontakten og supporten til partnere.

Den ændrede salgsstrategi følger i umiddelbar forlængelse af en trimning af Sun Microsystems forretning i hele verden.

Chef fyret sammen med 20 medarbejdere

I november fik den danske ledelse med tidligere administrerende direktør Ove Holritz i spidsen besked på at skære 11 procent af omkostningerne.

Ove Holritz blev fyret sammen med 20 medarbejdere og i stedet blev det en mand fra salgsstyrken, der fik chefposten.

Sun Microsystems A/S Årsregnskab
Millioner kroner2001/20022000/2001
Omsætning153,2152,6
Resultat af primær drift (EBITDA)
Pr. 30.06.02
17,829,9
Resultat før skat 22,130,2
Resultat14,821,5
Egenkapital40,926,2
Antal ansatte8577
Peter Rindsig har siden 1999 været Suns danske salgschef, og han er derfor godt bekendt med fordele og ulemper ved at sælge direkte til slutkunderne uden om den salgskanal, der kender markedet, og som kunderne måske køber hos i forvejen.

Den nye salgsstrategi kommer samtidig med offentliggørelsen af regnskabet for 2001/2002, der viser en beskeden vækst i omsætning på en halv procent til 153,2 millioner kroner.

Selskabet fik 14,8 millioner kroner i overskud, hvilket er en tredjedel mindre end året før.

I regnskabet, der er afsluttet med udgangen af juni, forudser ledelsen, at nøglekunderne vil investere mere i nuværende regnskabsår.

Selskabets egenkapital er vokset fra 26,2 millioner kroner til 40,9 millioner kroner i det forgangne regnskabsår, hvor det samlede antal medarbejdere er blevet reduceret med 20 fra cirka 100 sidste efterår.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere