Intel og Fujitsu går sammen om at producere Linux-baserede servere til det lukrative marked for industrielle computer-systemer.
De nye systemer henvender sig til banker og andre, der kører netværk, der er så vigtige, at de ikke må gå ned.
Mange af de kritiske systemer bliver ellers traditionelt kørt på mainframe-computere.
De nye servere fra Intel og Fujitsu vil køre Linux, der i stigende omfang vinder udbredelse i de industrielle systemer.
For Intel - der er verdens største chipproducent - er aftalen med Fujitsu vigtig.
Selskabet har længe arbejdet på at komme ind på nye markeder og har især kikkerten rettet mod erhvervslivet og de håndholdte computere.
Intel oplyser, at Fujitsu-servere med Intels 32-bit Xeon-processorer vil være klar til levering mod slutningen af 2004, mens servere baseret på fremtidige versioner af den kraftigere 64-bit Itanium-processor vil være klar i løbet af 2005.
Også andre selskaber har blikket stift rettet mod markedet for de store, kritiske systemer. Det er således kun en måned siden, at HP og NEC gik sammen om at styrke deres position på markedet.
Fujitsu regner med at have opnået en omsætning på Linux-baserede systemer på knap seks milliarder kroner i 2006.