KMD på vej med TDC's signaturløsning

KMD arbejder på højtryk med at indføre TDC's signaturløsning. I et brev til alle landets kommunaldirektører forsøger KMD at udrydde enhver tvivl om, hvor selskabet står. Det handler alene om udbredelse, fastslår KMD-topchef, Lars Monrad-Gylling.

KMD er i fuld sving med at indføre TDC's digitale signatur i de kommunale selvbetjenings-løsninger.

Det fastslår KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, i et brev, som samtlige kommunal­direktører i Danmark har modtaget i dag.

Hensigten med brevet er, at udrydde enhver tvivl om, at KMD fortsat arbejder i kulissen for at fremme sit "gamle" signatur-konsortie med PBS og DMdata, der sammen tabte ordren om at levere den digitale signatur til konkurrenten TDC.

Udbredelse er vigtigst

- Jeg har hele tiden ment og sagt, at det vigtigste for KMD og vores kunder er hurtig udbredelse. Så er det mindre væsenligt, hvem der leverer signaturen, skriver Lars Monrad-Gylling i brevet.

Siden Videnskabsminister Helge Sander (V) valgte TDC som leverandør af signaturen, har forvirringen hersket. Det skyldes ikke mindst, at PBS fortsat rumler med sin netbank-baserede signatur-model.

Det har skabt forvirring i kommunerne. En dugfrisk undersøgelse, som Computerworld Online omtalte i går onsdag, viser således, at halvdelen af landets kommuner fortsat er i tvivl om hvilken signatur, de skal vælge.

Tvivlen skyldes ikke mindst, at kommunerne har savnet en klar udmelding fra deres absolutte hovedleverandør, KMD, der altså nu melder ud.

Vil også spille på andre heste
KMD har dog tidligere understreget, at en hurtig udbredelse af den digitale signatur har højeste prioritet for selskabet.

Det betyder, at KMD i givet fald ikke vil betænke sig på at spille på flere signatur-heste og altså i givet fald også velvilligt vil tage imod en signaturløsning fra PBS.

I brevet peger KMD på, at selskabet fortsat venter på visse tekniske specifikationer og forskellige forretningsvilkår, som TDC skal levere.

Det arbejdes der på i øjeblikket, hedder det i brevet.

Lars Monrad-Gylling forventer, at KMD vil være klar med systemer, der kan modtage TDC's signaturløsning inden sommer.

Relevant link

KMD's brev til kommunal-direktørerne

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub