Myndigheder køber færre pc'er

Der vil ikke blive solgt nær så mange pc'er i år som hidtil ventet. Mange lande drosler nemlig kraftigt ned på pc-indkøb til myndigheder og uddannelses-institutioner. Til gengæld tyder meget på, at især store virksomheder nu begynder at udskifte deres maskinparker.

Væksten i salget af pc'er på det globale marked bliver i år svagere, end man hidtil har regnet med.

Det konkluderer analysehuset IDC, der peger på, at de forskellige landes myndigheder og uddannelses-sektorer har droslet mærkbart ned på deres IT-investeringer.

Det betyder, at væksten i salg af pc'er vil blive på 6,9 procent i år og ikke 8,3 procent, som IDC tidligere har forudsagt.

Desuden vil værdien af de solgte pc'er falde med 1,8 procent i 2003. Det sker på grund af de generelt faldende priser.

Skatteindtægter faldet

Grunden til vækstfaldet er, at mange lande ikke har fået de skatteindtægter, som de egentlig havde budgetteret med for 2002.

Desuden er mange i øjeblikket tilbageholdende med investeringer på grund af udsigterne til en krig i Irak.

Alt ser dog ikke sort ud for pc-producenterne, selv om myndigheder og uddannelses-institutioner verden over er tilbageholdende med at købe nyt udstyr.

IDC sporer nemlig en begyndende lyst til at investere i nyt udstyr hos en del af verdens store koncerner.

Analytikere og producenter har længe ventet på, at den såkaldte fornyelses-bølge af pc'er skulle tage fart.

Det tyder en del på er ved at ske nu, konkluderer IDC, der kan se, at store virksomheder i stigende omfang er begyndt at undersøge mulighederne for at erstatte deres aldrende infrastruktur.

Investerings-villigheden i de store virksomheder bliver dog ikke delt af de små og mellemstore virksomheder, hedder det.

Den lavere vækst vil kunne mærkes hos pc-producenterne og producenterne af chip, der finder 40 procent af deres omsætning i pc-markedet.

IDC venter, at der i 2003 vil blive solgt omkring 146 millioner pc'er.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S