Det kinesiske software-marked er for alvor på vej op og voksede med knap 20 procent i 2002, hvor der blev omsat software for 14 milliarder kroner, viser en ny undersøgelse fra analysehuset IDC.
IDC vurderer samtidig, at kinesernes efterspørgsel på software-pakker kun lige er begyndt.
Markedet vil være på mindst 42 milliarder kroner i 2007, konkluderer IDC, der peger på, at især applikations-software har været populær i Kina i 2002.
IDC forventer, at netop applikationssoftware vil opleve stor vækst i Kina i de kommende år. Det samme vil ske for storage-produkter, lyder vurderingen.
Stabil økonomi øger efterspørgslen
Den store vækst skyldes, at Kina i de seneste år har haft en relativ stabil økonomi, ligesom der er sket markante forbedringer i IT-infrastrukturen.
Det har været med til at øge efterspørgslen på software og anden IT i især erhvervslivet.
Undersøgelsen viser, at der i 2002 især blev solgt back office-produkter samt system-infrastruktur og produkter til netværks-styring på det kinesiske marked.
I modsætning til andre markeder er kineserne imidlertid ikke begejstrede for sikkerhedssoftware. Det skyldes, at de fleste kinesere foretrækker hardware-baserede sikkerhedsløsninger.
IDC har dog visse forventninger til markedet for sikkerhedssoftware, som analysehuset vurderer vil vokse i takt med, at det kinesiske marked begynder at betragte sikkerheden som et reelt problem.
Meget tyder på, at Kina kan komme under pres for at forbedre sikkerhedspolitikker og lignende i forbindelse med De Olympiske Lege i 2008, der skal afholdes i Beijing.