Bredbåndsselskab kasserer sin licens

Den danske bredbåndsudbyder Broadcom har leveret sin licens til at udbyde den trådløse bredbåndsteknologi FWA retur til IT- og Telestyrelsen. Firmaet med kun seks ansatte regner dog med at fortsætte driften uden den landsdækkende licens.

Endnu et firma har sendt sin licens til at udbyde bredbånd via FWA-radioteknologien retur til IT- og Telestyrelsen.

Sidste efterår afleverede teleselskabet Tele2 sin tilladelse i 3,5 GHz-båndet retur, og nu står det klart, at selskabet Broadcom også har leveret sin tilladelse i 26 GHz-båndet retur.

IT- og Telestyrelsen bekræfter at have fået licensen retur, men Broadcoms direktør, Kaare Siesing, har ingen kommentarer.

Han konstaterer blot, at "markedet er drøjt i øjeblikket".

IT- og Telestyrelsen har netop besluttet at lempe betingelserne for de sidste selskaber, der ejer FWA-licenser, og det bliver muligt for hvem som helst at ansøge om frekvenser.

Kaare Siesing understreger, at uanset hvad der måtte ske, så vil selskabets kunder ikke mærke noget.

Broadcom vil derfor sandsynligvis ansøge IT- og Telestyrelsen om punktvise licenser i de områder, hvor selskabet har kunder - og dermed slippe for forpligtelsen til at dække 20 procent af danskerne med FWA-netværk i år og 40 procent inden 2005.

Broadcom genopstod sidste år oven på resterne af det tyske selskab Mediascape Communications AG, der i december 2000 vandt en FWA-licens i 26 GHz-båndet.

Selskabet, der nu har seks ansatte, forlod 2002 med et underskud på 5,3 millioner kroner, hvoraf de fem millioner stammer fra tiden under den tyske ledelse, siger Kaare Siesing.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S