To-cifret milliontab til Gatetrade

Handelsportalen Gatetrade.net tabte sidste år 44 millioner kroner. Sammen med forrige års tab på 51 millioner kroner betyder det, at ejernes investering på 100 millioner kroner næsten er væk. Alligevel er Gatetrade.net yderst optimistisk og ser lyst på fremtiden.

Den danske handelsportal Gatetrade.net fortsætter med at tabe penge i stor stil.

Efter at have tabt 51 millioner kroner i 2001 tabte den elektroniske markedsplads sidste år 44,5 millioner kroner.

Det fremgår af medejeren Post Danmarks årsregnskab, der netop er blevet offentliggjort.

De røde tal på bundlinien betyder, at de 100 millioner kroner, som de fire ejere af Gatetrade.net - Post Danmark, Mærsk Data, TDC og Danske Bank - tilsammen har skudt i handelsportalen, nu næsten er væk.

Udvikling sløvere end ventet

Gatetrade.net's administrerende direktør, Steen Gede, bedyrer dog, at selskabets underskud vil blive mindre end de 44,5 millioner kroner, idet Gatetrade anvender en anden regnskabspraksis end Post Danmark.

- Men det er rigtigt, at vi ikke har lavet overskud. Internethandelen er simpelthen ikke kommet så hurtigt i gang, som vi havde forventet, siger Steen Gede til Computerworld Online.

Han ønsker i øvrigt ikke at udtale sig om regnskabet, fordi det endnu ikke er blevet godkendt af Gatetrade.nets bestyrelse, og Gatetrade.net - der åbnede i januar 2001 - ønsker af konkurrencehensyn generelt ikke at oplyse sin omsætning.

I 2001 var omsætningen imidlertid på beskedne 4,8 millioner kroner - et tal, der allerede dengang stod i modsætning til de tårnhøje forventninger, der var til de elektroniske indkøb.

- Vi har nok forregnet os, når det handler om den tid, som det tager for mennesker at ændre rutiner. Vi har alt det tekniske på plads, men må erkende, at det tager tid, når folk skal lære at gøre ting på en ny måde, siger Steen Gede.

Nu sker det!
Han mener dog, at Gatetrade.net nu for alvor er begyndt at lægge fra land. Siden juni har handelsportalen haft en omsætningsfremgang på 20 procent hver måned.

Det skyldes ikke mindst, at en række offentlige institutioner og større private virksomheder nu er begyndt at handle via portalen.

Denne udvikling ligger godt i tråd med de tegn i markedet, som blandt andre Center for Elektronisk Handel på Handelshøjskolen i København tidligere har set.

Centeret har vurderet, at omsætningen på de elektroniske markedspladser vil udgøre to procent af den samlede detailhandel i år - eller mellem fem og otte milliarder kroner.

Også Steen Gede ser spirende tegn på, at institutioner og virksomheder for alvor er begyndt at benytte e-handel.

- Vi er helt sikre på, at det nok skal komme. Det tager bare længere tid, end vi havde regnet med, siger Steen Gede.

I første halvår 2002 omsatte den offentlige indkøbsportal doip.dk - som drives af Gatetrade.net - kun for to millioner kroner, hvilket var markant under de 270 millioner kroner, som forventningen lød på, da doip.dk åbnede i januar 2002.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos