Museskader sender dansk e-læring i plus

OPDATERET: En amerikansk eksklusiv-aftale om bekæmpelse af museskader er så småt begyndt at kaste penge af sig til det danske selskab IMS Learning.

IMS Learning høster i disse dage frugten af den satsning på det amerikanske marked, der i 2001 trak det danske e-læringsselskab i rødt med fem millioner kroner.

Den danske virksomhed har vundet licitationen på en opgave for det amerikanske arbejdsmiljøinstitut.

Det indebærer, at IMS Learning skal leverere et program til e-læring, som kan bruges til at forebygge museskader og andre computerrelaterede skavanker.

- Vores amerikanske satsning er begyndt at give overskud her i første kvartal af 2003, og vores eksklusivaftale skulle gerne kaste omkring fem millioner kroner af sig i løbet af få år, siger Søren Sander, der er administrerende direktør hos IMS Learning.

Stadig fokus på hjemmemarkedet

Selskabet brugte 2001 på at opbygge en salgsstyrke i USA og satte også flere marketingtiltag i gang for at skabe opmærksomhed.

- Vi har fået en del aftaler med amerikanske selskaber, blandt andet Boeing, hvor vores software bliver brugt af omkring 5.000 medarbejdere. Men langt størstedelen af vores omsætning kommer fra hjemmemarkedet, oplyser han.

IMS Learning A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning19,617,9
Resultat af primær drift (EBIT)1,1-1,7
Resultat før skat 0,3-6,4
Resultat0,7-6,3
Egenkapital7,26,8
Antal ansatte3029
Sidste år sikrede IMS Learning en omsætning på 19,6 millioner kroner, hvilket var nok til at trække selskabet i sort med beskedne 719.000 kroner.

Til sammenligning tabte IMS 6,2 millioner kroner i 2001, hvor af den amerikanske tilstedeværelse stod for de fem millioner kroner.

Ikke jublende, men tilfredse

- Vi er selvfølgelig ikke jublende lykkelige over det resultat, vi har skabt i 2002, men vi er godt tilfredse de generelle markedsvilkår taget i betragtning. Vi forventer ikke noget snarligt opsving, men vi har penge på kistebunden til at sikre os gennem de hårde tider, vurderer Søren Sander.

Kistebunden hos IMS lyder på 7,3 millioner kroner, men da selskabet har budgetteret med overskud i indeværende år og beskeden vækst i omsætningen, er det ifølge Sander nok til at komme helskindet ud på den anden side.

Blandt ejerne er ventureselskabet IVS, som Complet-stifteren Steen Louis Reinholdt var med til at etablere. Reinholdt er i den forbindelse netop blevet valgt ind i bestyrelsen for IMS Learning.

IMS har i 2002 i gennemsnit beskæftiget 30 medarbejdere, hvoraf en del er sælgere, da det endnu ikke er blevet aktuelt for IMS at opbygget en indirekte salgskanal af partnere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS