EU er vred og er begyndt at rasle med sablen overfor det tidligere så driftsikre lokomotiv for fransk IT-industri, IT-servicekoncernen Bull. Det skriver Financial Times.
Bull har været i alvorlige økonomiske problemer i lang tid og skylder den franske stat knap 3,5 milliarder kroner, som blev givet som et lån i november sidste år for at redde den skrantende IT-kæmpe ud af økonomisk uføre.
Men trods flere rykkere har Bull endnu ikke betalt pengene tilbage, selv om gælden ifølge den oprindelige aftale forfaldt 17 juni.
EU vil tage affære
Det får nu EU-Kommissionen til at true med at tage fløjshandskerne af. Hvis ikke Bull har betalt sin gæld med renter indenfor de næste par uger, vil EU tage affære, hedder det.
I første omgang har EU's konkurrence-kommisssær, Mario Monti, rettet henvendelse til den franske regering for at få endeligt bekræftet, at Bull ikke har betalt sin gæld.
Bull har hele tiden fastholdt, at selskabet først ville være i stand til at betale sin gæld tilbage til den franske stat, når det var færdigt med at omstrukturere virksomheden. Det vil efter planen først blive til september.
På den anden side bedyrer EU, at Bull hele tiden har været klar over betingelserne, hvori det klart fremgik, at gælden forfaldte 17. juni.
Den franske IT-servicekoncern appellerer om forståelse fra EU.
Selskabet erklærer, at det vil være i alles interesse at tage den lidt med ro, siden det ifølge selskabet alligevel kun drejer sig om få måneder, inden alle problemerne vil være ude af verden.