S: Millioner i nødhjælp til IT-branchen

Socialdemokratiet og Dansk Metal vil have regeringen til at yde akut nødhjælp på 235 millioner kroner til den skrantende IT-branche. Pengene skal gå til at holde det stigende antal IT-ledige i arbejde - blandt andet i de små kommuner.

Dansk Metal og Socialdemokratiet vil have en nødhjælpspakke til IT-branchen på 235 millioner kroner med på næste års finanslov.

Million-hjælpen skal gå til at hjælpe de mange fyrede medarbejdere i IT- og telebranchen i gang igen.

Hvis ikke det sker, risikerer Danmark, at de ledige IT-medarbejdere taber deres kvalifikationer i lediggangen.

Det vil give bagslag, når der igen kommer gang i branchen, og derfor er det nødvendigt, at staten bruger de 235 millioner kroner på akut nødhjælp til branchen, mener Dansk Metal og Socialdemokratiet.

Vinter i branchen

- Det er vinter i branchen, men på et tidspunkt bliver det forår, så det er bydende nødvendigt at handle nu, så vi ikke igen om et par år skal mangle kvalificerede folk i IT-branchen, siger Thomas Adelskov, IT-ordfører for Socialdemokratiet.

Ifølge tal fra Danmarks Statistik er antallet af beskæftigede i IT-erhvervet dykket brat i de seneste år.

I begyndelsen af 2003 beskæftigede IT-erhvervet således 95.800 personer i mod 104.400 personer halvandet år tidligere.

Siden årsskiftet er tallet blevet reduceret yderligere. Det er sket i takt med, at mange virksomheder er gået konkurs, har fusioneret eller har tilpasset sig markedsvilkårene.

- Tror man på regeringens udsagn om, at opsvinget lurer lige om hjørnet, er det tåbeligt at tabe disse folks kompetencer på grund af ledighed. Viden må holdes ajour, siger Max Bæhring, der er formand for Dansk Metal.

Plads i mindre kommuner

Socialdemokratiet og Dansk Metal har i fællesskab formuleret et 12 siders oplæg med detaljerede anvisninger på de steder, hvor regeringen med udbytte kan sætte ind med akut støtte.

Blandt andet foreslår de, at regeringen bruger 80 millioner kroner på at sende ledige IT-folk ud i især de mindre kommuner, hvor de kan være med til at sætte skub i den digitale forvaltning.

Desuden foreslår Dansk Metal og Socialdemokraterne, at der bliver brugt 35 millioner kroner på at fremme brugen af IT i små og mellemstore virksomheder. Pengene skal især bruges på rådgivning og uddannelse af medarbejdere i de enkelte virksomheder.

Socialdemokratiet vil inddrage planen i de kommende forhandlinger om næste års finanslov.

- Vi håber, at regeringen har viljen til at gøre noget i stedet for fortsat at sidde med hænderne i skødet, siger Thomas Adelskov.

Organisationerne delt

Fagforbundet HK - der organiserer en del IT-ansatte - har tidligere uden held forsøgt at få regeringen til at reagere på det skrumpende IT-arbejdsmarked.

Det er blandt andet sket, fordi regeringen lige efter årsskiftet lancerede en større plan, der sigtede mod at hjælpe de mange arbejdsløse akademikere i arbejde.

- Når man kan finde penge til akademikerne, så kan man også finde penge til IT-folkene. Man kan ikke bare lade branchen sejle sin egen sø, fastslog formand for HK/Service, Karin Retvig, dengang.

Forslaget fra Socialdemokratiet og Dansk Metal bliver mødt med blandede følelser i IT-branchens organisationer.

Dansk Industris IT-gren, ITEK, mener ikke, at kunstig stimulering gennem støtteordninger er en god ide, mens både Dansk IT og IT-Brancheforeningen ifølge Politiken hilser forslaget velkomment.

Relevant link

http://medlemsservice.danskmetal.dk/graphics/2003/Nyheder/overvintringspakke.pdf " target="_new">Socialdemokratiets og Dansk Metals oplæg (pdf).

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job