Dansk IT på vej til udlandet

Om fem år vil hvert femte danske IT-projekt blive løst i Indien, hvor arbejdskraften er billig. Det mener IT-konsulentfirmaet Valtech, der er på vej ud på et stort indisk eventyr.

Om fem år vil 20 procent af den samlede volumen i danske IT-projekter være placeret i udlandet og først og fremmest i Bangalore, der er den indiske pendant til Silicon Valley.

Det siger Jens Heimburger og Carsten Jensen, henholdsvis administrerende direktør og udviklingschef i IT-konsulentfirmaet Valtech til Morgenavisen Jyllands-Posten.

De peger på, at omkostningerne i den danske IT-branche er alt for høje i forhold til kvaliteten. Det betyder, at virksomhederne enten må sætte medarbejderne ned i løn eller finde andre veje, mener Valtech.

Koster en fjerdedel

En af disse veje går til Indien, hvor en veluddannet medarbejder koster 250 kroner i timen i stedet for de 1000 kroner, som en dansk medarbejder koster.

Valtech franske moderselskab har nu sat handling bag ordene og har etableret en joint venture med indiske Ivega Corporation. Samarbejdet skal ende med, at det indiske selskab overtager en række opgaver fra Valtech.

Det vil betyde, at Valtech vil kunne tilbyde 3000 arbejdstimer for den pris, som 1000 timer koster herhjemme, skriver Jyllands-Posten.

Også Mærsk Data har for længst fået øjnene op for Indien. Selskabet har siden 1996 drevet et joint venture-selskab med 160 ansatte i Indien og er i øjeblikket ved at etablere en indisk støtteenhed for selskabets danske kunderservice.

Hvert år forlader 75.000 indere universitetet med en IT-uddannelse. Det er tre gange så mange som i USA, skriver Jyllands-Posten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job