Det er ikke nogen garanti for succes at være en stor spiller på markedet for IT-sikkerhed, selv om det har klaret sig langt bedre end resten af IT-branchen de seneste par år.
Det illustrerer den israelske producent af sikkerheds-software, Check Point Software Technologies, som kom ud af andet kvartal med dårlige nyheder.
Selskabets omsætning faldt med to procent til 715 millioner kroner, og omsætningen dykkede syv procent til 400 millioner kroner sammenlignet med det tilsvarende kvartal et år tidligere.
Samtidig forventer Check Point ingen forbedringer i tredje kvartal
Israels største
Check Point er Israels største teknologi-virksomhed og har omfattende aktiviteter i USA, hvor det er blandt de førende selskaber inden for firewall-systemer til virksomheder.
44 procent af selskabets omsætning stammer fra det amerikanske marked, mens 39 procent af salget finder sted i Europa.
Mange virksomheder har skåret kraftigt ned for investeringer i ny teknologi i det seneste år, og Check Point vurderer selv, at de faldende investeringer rammer selskabet på bundlinien.
På sigt regner israelerne dog med at kunne øge både salget og overskuddet. De sætter blandt andet deres lid til partnerskaber med Nokia og Sun, der begge sælger produkter med Check Points software.