IT-forskerpark vil styrke Århus

Århus' kommende IT-forskerpark vil være til stor gavn for byens erhvervsliv. En forskerpark bidrager til erhvervsudviklingen og kan være med til at hindre, at højtuddannede eksperter stikker af til andre byer, mener konsulent i regional erhvervsudvikling.

Den kommende IT-forskerpark i Århus vil blive til stor gavn for Danmarks næststørste by og dens nabokommuner. Forskerparken styrker både områdets eksisterende IT-virksomheder og er med til at tiltrække nye firmaer.

Det mener Claus Thomsen, der beskæftiger sig med regional erhvervsudvikling i PLS Rambøll.

- Den nye IT-forskerpark vil styrke de eksisterende IT-virksomheder og vil medvirke til at holde på den kvalificerede arbejdskraft, så de kompetente kræfter ikke flytter til København eller udlandet, siger han.

Århus Kommune og Århus Amt er netop gået sammen med et konsortium med blandt andre Forskerpark Aarhus og Udviklingsparken i Århus om at etablere en IT-forskerpark på godt 10.000 kvadratmeter i forbindelse med bydelen Katrinebjerg.

Der findes i dag en høj koncentration af IT-virksomheder i Århus-området, der også huser IT-byen Katrinebjerg som et samlingspunkt for virksomheder, uddannelsesinstitutioner og forskning med fokus på IT.

Det er meningen, at forskerparken skal stå klar i 2006. Amtet og kommunen skal hver især yde et rente- og afdragsfrit lån på godt 15 millioner kroner frem til 2021 til parken.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS