BEC har slebet kniven: Så mange fyres i næste uge

Bankernes EDB Central har nu sat tal på, hvor mange medarbejdere, der bliver fyret. Ledelsen kalder det "et ordentligt hug", men kan ikke garantere, at man ikke skal igennem endnu en fyringsrunde.

Artikel top billede

Læs også:
BEC i ny fyringsrunde: Ukendt antal it-folk mister jobbet

Bankernes EDB Central (BEC) fyrer omkring 40 medarbejdere i næste uge. Det bekræfter Tom Espensen, som er direktør for kommunikation og salg hos BEC.
 
Virksomheden har i øjeblikket omkring 600 ansatte, som blev orienteret om fyringsrunden på firmaets intranet mandag. Tirsdag har ledelsen holdt møde om beslutningen, siger direktøren.
 
Medarbejderne er endnu ikke orienteret om, hvem der konkret mister jobbet. Det sker onsdag og torsdag i næste uge, hvor medarbejderne henholdsvis i Herning og Roskilde skal møde på arbejde om morgenen, hvorefter de uheldige bliver kaldt ind til deres nærmeste chef.
 
"Det foregår så værdigt, som det er muligt i den slags situationer. Hvis man arbejder i Herning, skal man sidde på sin plads klokken ni om onsdagen, og hvis man arbejder i Roskilde, skal man sidde på sin plads klokken ni om torsdagen," siger Tom Espensen.
 
De uheldige medarbejdere er fritstillet med det samme og har altså sidste arbejdsdag hos BEC knap en uge efter at have fået besked om fyringsrunden. Tom Espensen fortæller, at for medarbejderne er det en lang ventetid. 
 
"Alle bliver fritstillet og har sidste dag på matriklen den dag. Onsdag, hvis man er i Herning og Torsdag, hvis man er i Roskilde," siger han. 
 
Efteruddannelse eller outplacement
Fredag i næste uge holder BEC et stort personalemøde, hvor ledelsen vil præsentere det store billede for alle. Her vil alle medarbejdere også få at vide, hvem der er blevet afskediget.
 
Direktør Torben Espensen fortæller, at alle afskedigede ud over deres fratrædelsesperiode får en pakke, hvor de kan vælge mellem efteruddannelse eller outplacement.
 
Det er tilstanden i den finansielle sektor, hvor mange holder tilbage med investeringer, som gør det nødvendigt for BEC at afskedige 40 medarbejdere, forklarer han.
 
Han fortæller, at BEC er blevet ramt af nogle af bankkonkurserne i finanssektoren - senest Max Bank, men også Amagerbanken var kunde hos BEC.
 
Samtidig peger han på det kulsejlede fusioneringsforsøg med SDC (Skandinavisk Datacenter) som en af årsagerne til afskedigelserne.
 
"Og så er vi jo nødt til at kigge på de indre linjer og forsøge at skabe balance mellem de indtægter, vi kan hente, og de udgifter vi har. På den måde er det uhyggeligt simpelt," siger han.
 
Den finansielle sektor bløder
Dermed er BEC i modsætning til nogle af konkurrenterne ifølge Tom Espensen ganske enkelt uheldige at have haft nogle af de små banker, som ikke har klaret finanskrisen, som kunder.
 
Imidlertid har BEC i den forbindelse en god kunde, nemlig Finansiel Stabilitet, som er Statens afviklingsselskab for fallitbanker.
 
Men det er en stakket frist, mener Tom Espensen, der i øvrigt peger på, at hele den finansielle sektor bløder i øjeblikket.
 
"Det er en forretning, som forsvinder. Finansiel Stabilitet skal jo bare overtage en del af de konkursramte bankers forretning, indtil de kan få det solgt videre. Så Finansiel Stabilitet er jo ikke en kunde, som er hos os for tid og evighed," siger Tom Espensen.  
 
Han fortæller, at han ikke kan give jobgarantier eller garantere, at man ikke skal igennem en fyringsrunde mere.
 
"Men med det her tager vi et ordentligt hug. Og får bragt omkostningerne ned på et niveau, som vores bestyrelse har anerkendt og tror på, kan køre hjem," siger kommunikationsdirektøren, og peger på, at bestyrelsen bag BEC udgøres af "store tunge spillere, som er de, der har det godt".

BEC har siden 2008 været igenem flere fyringsrunder. Senest i oktober 2010, da bankcentralen fyrede 96 medarbejdere.

I forbindelse med det kulsejlede fusioneringsforsøg med SDC forlod firmaets administrerende direktør gennem 12 år, Leo Svendsen, jobbet.

Læs også:
BEC i ny fyringsrunde: Ukendt antal it-folk mister jobbet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job