Apple bortviser researcher for at afsløre fejl i iOS

Apple har bortvist sikkerheds-researcher, fordi han har skabt en applikation til iOS, som i virkeligheden blev designet til at udnytte en sikkerhedsfejl, som han selv havde opdaget.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Få timer efter, han havde diskuteret sagen med sikkerhedsreporter fra Forbes, Andy Greenberg, som offentliggjorde detaljerne, modtog sikkerheds-researcher Charlie Miller en e-mail fra Apple:

"Dette brev skal anses som en opsigelse af den iOS Developer Program License-aftale, som findes mellem dig og Apple. Opsigelsen er gældende øjeblikkeligt."

Baseret på Andy Greenbergs opfølgende artikel, så var Apple i sin gode ret til at gøre, som virksomheden gjorde.

Charlie Miller skabte en applikation som proof-of-concept, der skulle demonstrere sikkerhedsfejlen, og hvordan den kan udnyttes af en ondsindet kode.

Han valgte derefter at gemme koden i en uskyldigt udseende aktie-applikation, og det var netop den handling, der, ifølge Apple, "var i modstrid med udviklings-aftalen, der forbød ham at 'gemme, misrepræsentere eller camouflere dele af applikationen'," skriver Andy Greenberg.

Han citerer desuden Charlie Miller, som arbejder for sikkerheds-konsulentfirmaet Acuvant, "Jeg er vred. Jeg indsender bugs til dem hele tiden. At være en del af udvikler-programmet hjalp mig også med det. De skader sig selv og gør mit liv sværere."

Charlie Miller, der er tidligere ansat hos National Security Agency (den amerikanske efterretningstjeneste, red.), er kendt som hacker med såkaldt 'hvid hat' og har ekspertise inden for Apples platforme Mac OS X og iOS, heriblandt Safari-browseren og Android.

Charlie Miller "har fundet og indrapporteret dusinvis af bugs til Apple igennem de seneste år," bemærker Andy Greenberg.

Detektivarbejde

Charlie Miller indsendte den seneste bug til Apple for knap tre uger siden, og det var Andy Greenbergs offentliggørelse af sagen i denne uge, inden Charlie Millers planlagte præsentation i næste uge, der fik researcheren smidt ud af udviklerprogrammet.

Sårbarheden giver et fascinerende indblik i det detektivarbejde, der ligger bag informationssikkerhed.

Charlie Miller opdagede en fejl, der var blevet introduceret i Apples restriktioner for kode-signering til enheder med iOS.

Kode-signering er en proces, der sikrer, at det kun er Apple-godkendte kommandoer, der kan køre i enheden hukommelse, står der i Andy Greenbergs artikel.

Charlie Miller fik mistanke om fejlen i forbindelse med Apples udsendelse af iOS 4.3 i marts. Han indså, at Apple for at øge hastigheden i Safari-browseren for første gang havde tilladt Javascript-kode fra en hjemmeside at køre på et dybere niveau i hukommelsen.

Det skabte til gengæld en sikkerheds-undtagelse, der gjorde det muligt for browseren at køre ikke-godkendt kode.

Ifølge Andy Greenbergs historie har Apple skabt andre sikkerhedsrestriktioner for at forhindre utroværdige hjemmesider i at udnytte undtagelsen, så det kun er browseren, der kan bruge den.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S