Apple bortviser researcher for at afsløre fejl i iOS

Apple har bortvist sikkerheds-researcher, fordi han har skabt en applikation til iOS, som i virkeligheden blev designet til at udnytte en sikkerhedsfejl, som han selv havde opdaget.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Få timer efter, han havde diskuteret sagen med sikkerhedsreporter fra Forbes, Andy Greenberg, som offentliggjorde detaljerne, modtog sikkerheds-researcher Charlie Miller en e-mail fra Apple:

"Dette brev skal anses som en opsigelse af den iOS Developer Program License-aftale, som findes mellem dig og Apple. Opsigelsen er gældende øjeblikkeligt."

Baseret på Andy Greenbergs opfølgende artikel, så var Apple i sin gode ret til at gøre, som virksomheden gjorde.

Charlie Miller skabte en applikation som proof-of-concept, der skulle demonstrere sikkerhedsfejlen, og hvordan den kan udnyttes af en ondsindet kode.

Han valgte derefter at gemme koden i en uskyldigt udseende aktie-applikation, og det var netop den handling, der, ifølge Apple, "var i modstrid med udviklings-aftalen, der forbød ham at 'gemme, misrepræsentere eller camouflere dele af applikationen'," skriver Andy Greenberg.

Han citerer desuden Charlie Miller, som arbejder for sikkerheds-konsulentfirmaet Acuvant, "Jeg er vred. Jeg indsender bugs til dem hele tiden. At være en del af udvikler-programmet hjalp mig også med det. De skader sig selv og gør mit liv sværere."

Charlie Miller, der er tidligere ansat hos National Security Agency (den amerikanske efterretningstjeneste, red.), er kendt som hacker med såkaldt 'hvid hat' og har ekspertise inden for Apples platforme Mac OS X og iOS, heriblandt Safari-browseren og Android.

Charlie Miller "har fundet og indrapporteret dusinvis af bugs til Apple igennem de seneste år," bemærker Andy Greenberg.

Detektivarbejde

Charlie Miller indsendte den seneste bug til Apple for knap tre uger siden, og det var Andy Greenbergs offentliggørelse af sagen i denne uge, inden Charlie Millers planlagte præsentation i næste uge, der fik researcheren smidt ud af udviklerprogrammet.

Sårbarheden giver et fascinerende indblik i det detektivarbejde, der ligger bag informationssikkerhed.

Charlie Miller opdagede en fejl, der var blevet introduceret i Apples restriktioner for kode-signering til enheder med iOS.

Kode-signering er en proces, der sikrer, at det kun er Apple-godkendte kommandoer, der kan køre i enheden hukommelse, står der i Andy Greenbergs artikel.

Charlie Miller fik mistanke om fejlen i forbindelse med Apples udsendelse af iOS 4.3 i marts. Han indså, at Apple for at øge hastigheden i Safari-browseren for første gang havde tilladt Javascript-kode fra en hjemmeside at køre på et dybere niveau i hukommelsen.

Det skabte til gengæld en sikkerheds-undtagelse, der gjorde det muligt for browseren at køre ikke-godkendt kode.

Ifølge Andy Greenbergs historie har Apple skabt andre sikkerhedsrestriktioner for at forhindre utroværdige hjemmesider i at udnytte undtagelsen, så det kun er browseren, der kan bruge den.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Se alle vores events inden for it

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Technical Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S