Sådan deler ministrene Danmarks it-opgaver mellem sig

De kontroversielle it-områder logning og blokering af hjemmesider skal varetages af erhvervs- og vækstminister Ole Sohn. Se hvordan it-opgaverne i øvrigt er fordelt.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Nu falder det efterhånden på plads, hvilke ministerier og ministre, der i den nye regering har ansvaret for hvilke it-opgaver.

I et svar i Folketinget forklarer finansminister Bjarne Corydon (S) således fordelingen lidt mere indgående, end det tidligere har været fremme.

Sohn står for logningen

Blandt andet skal erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) stå for visse opgaver i forbindelse med logning og blokering af hjemmesider.

"Erhvervs- og vækstministeriet har ansvar for persondatasikkerhed, opgaver vedrørende privatlivsbeskyttelse på nettet, netneutralitet, DNS-blokering af hjemmesider og logning," skriver finansministeren således i svaret.

Konkret skal ministeriet, eller rettere fra 1. januar 2012 en ny erhvervsstyrelse under ministeriet, føre tilsyn med, at teleselskaber logger korrekt.

Samtidig får ministeriet det overordnede ansvar for blokering af hjemmesider, som fag-ministerierne dog fortsat konkret står for sagsbehandlingen omkring.

Både logning og blokering af hjemmesider har været stærkt debatterede it-emner, oplyser ministeriet.

Det kan du læse mere om her Skal din browser blokere privat-musik og kopi-viagra? og her Vidste du, at du bliver  registeret 274 gange om dagen?

Sådan fordeles it-opgaverne
I kølvandet på lukningen af IT- og Telestyrelsen får Finansministeriet blandt andet ansvaret for arbejdet med åbne standarder, open source-løsninger i det offentlige, it-tilgængelighed og tilgængelighed i forhold til offentlige data.

Forsvarsministeriet får, som det tidligere har været fremme, ansvaret for statens varslingstjeneste for internettrusler (GovCERT) og kritisk infrastruktur.

Finansministeriet får yderligere ansvar for "informationssikkerhed og privatlivsbeskyttelse i den offentlige sektor".

Endelig understreger finansministeren i svaret til Folketinget, at Ministeriet for Børn og Undervisning får ansvaret for "det faglige arbejde med it i folkeskolen".

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S