Sun udfordrer Microsoft med egen Linux

Sun er snart klar med en samlet softwarepakke til erhvervslivets pc'er. Pakken vil omfatte selskabets egen Linux-version og kontorprogrammer og skal sælges til en pris per medarbejder, som kun er en brøkdel af den pris, som Microsoft tager for sin Office-pakke.

Sun Microsystems havde egentlig lagt sin egen version af Linux i graven og var gået over til at levere Linux fra Red Hat.

Sun vil fortsat levere Red Hat på sine servere, men har andre planer, når det gælder skrivebords-pc'er,

Selskabet arbejder nemlig stadig på at skabe et slagkraftigt alternativ til Microsofts kontorprogrammer, der er samlet i Office-pakken.

Egen Linux-version

Et af de nye midler i den kamp bliver en egen version af Linux.

Den skal bundles med programmerne og har foreløbig fået kodenavnet Mad Hatter.

Prisen bliver et afgørende argument for Sun, som sigter efter de brugere, der ikke har behov for de mest avancerede applikationer som for eksempel call center, bankfilialer og detailhandel.

Sun vil tage en pris per medarbejder per år, så det bliver langt enklere for kunderne at administrere end de nuværende softwarelicenser.

Børsens tal
Selskabet vil tage udgangspunkt i de medarbejdertal, som virksomhederne selv rapporterer til de amerikanske børsmyndigheder. Er selskaberne ikke børsnoterede, skal de selv oplyse antallet af medarbejdere.

Sun har endnu ikke lagt sig fast på de nøjagtige priser, men ifølge vicedirektør Jonathan Schwartz kommer de til at ligge et sted mellem 50 og 100 dollar (henholdsvis 333 og 666 kroner) per medarbejder per år.

Det betegner Jonathan Schwartz som "en brøkdel" af det beløb, som det koster at køre tilsvarende programmer oven på Microsofts Windows.

En del af Mad Hatter bliver naturligvis Suns egen Staroffice-pakke med kontorprogrammer. Dertil kommer open source-browseren Mozilla, interfacet Gnome og firmaet Ximians gruppeværktøj, Evolution.

Senioranalytiker Gordon Haff fra analysebureauet Illuminata finder det naturligt, at Sun vender tilbage med sin egen Linux-version til skrivebordsprogrammer. Han pointerer, at det er et helt andet marked end serverne.

Sun skulle have præsenteret Mad Hatter i august, men bliver et par måneder forsinket.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS