Skat har haft bøvl med sikkerhedsniveauet i to år

Skat har kørt med mangelfulde sikkerhedsprocedurer i to år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs Skats svar på kritikken.

Skats sikkerhedsprocedurer var i næsten to år ikke i orden.

"Opfølgningen (til et tidligere besøg, red) viste, at der var mangler i it-styringen og it-sikkerheden, fordi Skatteministeriet endnu ikke havde implementeret de sikkerhedsprocedurer i den daglige drift, som skulle have været etableret i 2009 og 2010," fremgår det af en ny rapport fra Rigsrevisionen.

Den manglende implementering af sikkerhedsprocedurerne
betød, at det var vanskeligt at dokumentere, om der var etableret et sikkerhedsniveau, som kunne understøtte de væsentligste brugersystemer, forklarer revisionen.

Dog er der siden sket forbedringer på området.

For eksempel har Skatteministeriet "defineret en klar opgave- og ansvarsfordeling mellem systemejere, procesejere og platformejere, så varetagelsen af opgaverne omkring sikkerhed i fagkontorerne var entydig".

Følger området

Derudover har Informationssikkerhedskontoret siden sidste revision gennemført mange af de opgaver, det var ansvarligt for, som eksempelvis at udarbejde metodebeskrivelser, vejledninger med videre som grundlag for de forretningsansvarlige i ministeriet.

"Der var dog fortsat svagheder i it-sikkerheden, fordi de procedurer, som skulle understøtte det daglige arbejde i forretningsområderne og it-driften i ministeriet - og dermed sikre det ønskede sikkerhedsniveau - fortsat ikke var implementeret," konkluderer Rigsrevisionen i rapporten.

Derfor har Rigsrevisionen nu anbefalet Skatteministeriet at have et "betydeligt fokus" på, at de manglende sikkerhedsprocedurer snarest bliver implementeret, og at der følges op på, at procedurerne "bliver efterlevet i den daglige drift".
 
Revisionen vil følge sagen.

Læs Skats svar på kritikken.

Læs også:
Statens It under lup: Ballade om it-sikkerhed

Banedanmark brugte alt for mange it-konsulenter

Gammelt it-system styrer udlån i milliard-klassen

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S