Skat har haft bøvl med sikkerhedsniveauet i to år

Skat har kørt med mangelfulde sikkerhedsprocedurer i to år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs Skats svar på kritikken.

Skats sikkerhedsprocedurer var i næsten to år ikke i orden.

"Opfølgningen (til et tidligere besøg, red) viste, at der var mangler i it-styringen og it-sikkerheden, fordi Skatteministeriet endnu ikke havde implementeret de sikkerhedsprocedurer i den daglige drift, som skulle have været etableret i 2009 og 2010," fremgår det af en ny rapport fra Rigsrevisionen.

Den manglende implementering af sikkerhedsprocedurerne
betød, at det var vanskeligt at dokumentere, om der var etableret et sikkerhedsniveau, som kunne understøtte de væsentligste brugersystemer, forklarer revisionen.

Dog er der siden sket forbedringer på området.

For eksempel har Skatteministeriet "defineret en klar opgave- og ansvarsfordeling mellem systemejere, procesejere og platformejere, så varetagelsen af opgaverne omkring sikkerhed i fagkontorerne var entydig".

Følger området

Derudover har Informationssikkerhedskontoret siden sidste revision gennemført mange af de opgaver, det var ansvarligt for, som eksempelvis at udarbejde metodebeskrivelser, vejledninger med videre som grundlag for de forretningsansvarlige i ministeriet.

"Der var dog fortsat svagheder i it-sikkerheden, fordi de procedurer, som skulle understøtte det daglige arbejde i forretningsområderne og it-driften i ministeriet - og dermed sikre det ønskede sikkerhedsniveau - fortsat ikke var implementeret," konkluderer Rigsrevisionen i rapporten.

Derfor har Rigsrevisionen nu anbefalet Skatteministeriet at have et "betydeligt fokus" på, at de manglende sikkerhedsprocedurer snarest bliver implementeret, og at der følges op på, at procedurerne "bliver efterlevet i den daglige drift".
 
Revisionen vil følge sagen.

Læs Skats svar på kritikken.

Læs også:
Statens It under lup: Ballade om it-sikkerhed

Banedanmark brugte alt for mange it-konsulenter

Gammelt it-system styrer udlån i milliard-klassen

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS