DNA grundstenen i ny computer-type

I bedste Terminator-stil mener amerikanske forskere, at det er inden for rækkevide at udvikle en supercomputer baseret på både maskiner og menneskelig dna. DNA opfører sig nemlig på samme måde som computer-processerne. I dag kan DNA-ladet vand knække regnestykker.

Det lyder næsten for vildt til at være sandt, men det passer.

I bedste Terminator-stil mener amerikanske forskere ifølge BBC, at det er muligt at anvende det menneskelige arvemateriale, DNA, som grundsten i kommende supercomputere, der dermed står til at blive maskiner bygget på livets byggeklodser

Ideerne begyndte at spire for omkring 10 år siden, da det slog computer-eksperten Leonard Adleman, at computer-processerne og den måde, som menneskets celler fungerer på, egentligt ligner hinanden meget.

Lagrer informationer

Det slog ham, at computere og celler lagrer informationer på stort set samme måde.

Computere lagrer nemlig informationer i strenge af 0'er og 1-taller, mens levende organismer lagrer informationer i molekyle-strenge, som man betegner med bogstaverne A, T, C og G.

Det burde man kunne udnytte, tænkte Leonard Adleman, der dermed lagde grundstenen til den ihærdige forskning i DNA-computere, som blandt andre det amerikanske rumfarts-institut Nasa og USA's forsvarsministerium Pentagon sidenhen har støttet med millioner af dollar.

I dag er forskerne forlængst nået til at producere bittesmå biologi-baserede computere, som dog - når ret skal være ret - blot er vand ladet med DNA.

Kan knække regnestykker

Alligevel kan de små enheder knække forskellige regnestykker og udregne visse former for data. Det går ganske vist meget langsomt og sværhedsgraden er ikke højere, end at små børn kan være med.

Men det er dog en begyndelse, mener forskerne, der ser den dag komme, hvor det bliver muligt at sprøjte de vandbaserede minicomputere direkte ind i menneskekroppen for eksempelvis at udrydde sygdom.

Forskerne regner også med, at det en dag vil blive muligt at få menneskeligt gen-materiale til vokse sammen med kraftfulde processorer, der kan tumle med problemer, der er for komplicerede og tunge til normale computere, som vi kender dem.

Et andet mål med arbejdet med DNA-computerne er at udvikle computere, der kan vedligeholde sig selv. De skal blandt andet kunne anvendes på lange rumrejser, hvor de for eksempel skal kunne overvåge helbredet hos menneskelige passagerer, mener forskerne.

Giver planerne mindelser om den genstridige supercomputer Hal i Arthur C. Clarkes kendte science fiction-roman "Rumrejsen 2001", er det ikke skudt helt forbi.

Forbinder sig på samme måde

Grundlaget for arbejdet er visheden om, at DNA-strenge forbinder sig på samme måde som computer-data - nemlig i komplicerede og mangfoldige spor, der tillader dataene at tage tusindvis af veje, inden de ender det rigtige sted.

Der er dog stadig lang vej til, at målet er nået, for forskerne er fortsat kun begyndt at forstå, hvordan DNA formidler og pakker informationer.

DNA er imidlertid yderst skrøbeligt og rammes ofte af programmerings-fejl, hvilket de mange kræfttilfælde i verden vidner om. Alligevel mener forskerne, at vi står overfor en revolution inden computer-teknologi.

De påpeger for eksempel, at blot et gram DNA-streng kan indeholde en data-mængde, der svarer til hvad en trillion cd'er kan indeholde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job