Danware får ordre i USA
Det nordsjællandske softwareselskab Danware har fået en større amerikansk ordre på mere end 10.000 softwarelicenser. Selskabet håber, at ordren vil kaste mere af sig. Ordren er på lige under en million kroner. (Børsen)
Kamp om det irakiske mobilnet
Kampen er gået i gang om de tre licenser, der giver ret til at oprette et mobiltelefonnet i Irak, men flere af de store selskaber er allerede udelukket, idet de bydende selskaber ikke må være ejet med mere end 10 procent af en stat. Dermed er både tyske T-Mobile og franske Orange ude af billedet. Det betyder, at det efter alt at dømme bliver britiske og amerikanske teleselskaber, der løber med licenserne. Der har aldrig før været mobilnet i Irak. (Børsen)
Opgør om Orange
Finansministeriet har stævnet Orange, som ministeriet mener har forvansket referater og brudt aftaler for at tvinge staten til at sælge sin andel i selskabet til lavpris. Omvendt mener Orange, at Finansministeriet misbruger sin aktiepost i selskabet til at presse penge ud af mobilselskabet. Med stævningen kan der gå flere år med usikkerhed om selskabets fremtid herhjemme. Teleanalytiker John Strand, Strand Consult, siger, at der er risiko for, at statens værdi i Orange smuldrer. (Morgenavisen Jyllands-Posten)
Download den danske sangskat
De danske biblioteker håber at kunne tilbyde hele den moderne danske sangskat fra Peter Belli til Razz som gratis download via nettet, når de inden for en måneds tid for forhandlet færdig med pladebranchens fælles net-distributionskanal, Phonofile. Der mangler stadig visse detaljer, inden aftalen er på plads, men bibliotekerne er fortrøstningsfulde og tror på, at projektet kan gå i luften omkring 1. januar 2004. (Politiken)