Google afslører: Danskerne er vilde med bryster

Opgørelse fra Google afslører, hvad verdens befolkning søger efter på nettet. Hos danskerne er bryster et hit. Se her, hvad der ellers hitter.

Artikel top billede

Læs også:

Se årets største Google-hits

Computerworld har set nærmere på, hvad danskerne har interesseret sig for i 2011.

Kendskab til danskernes søgemønstre kan være guld værd, når du skal markedsføre dit produkt eller din service. Men Googles såkaldte søgeindsigt kan også bidrage til et godt grin eller en aha-oplevelse.

Når du for eksempel sammenligner antallet af søgninger på bryster med mængden af numse-relaterede søgninger, opdager du hurtigt, hvad danskerne oftest kigger efter. Brysterne hitter.

Søgeindsigten har dog også et seriøst potentiale. Blandt andet bruger sundhedsmyndigheder rundt om i verden værktøjet til at overvåge, hvilke lægemidler og symptomer der søges på.

Håbet er, at de dermed kan være på forkant med epidemiudbrud.

Apple og cupcakes

Hvis du kigger nærmere på danskernes mest søgte ord, fornemmer du straks, at danskerne har en tendens til at bruge Googles søgefelt frem for internetbrowserens adresselinje.

De 10 hyppigste søgninger er nemlig Facebook, YouTube, Google, Hotmail, Krak, DBA, TV 2, BT, Gul og Gratis og Ekstra Bladet.

Se hele listen her

En lille morsomhed er, at vi danskere ofte - ja endda rigtig ofte - har søgt efter Google via diverse Google-søgefelter.

Men når først vi danskere er inde på Google - uanset hvordan vi nu finder derind - så bruger vi også Google til andet end simple adressesøgninger. Vi søger blandt andet på mad, elektroniske produkter og kendisser.

Og der er blandede resultater. De usunde sager er populære. På top 10 over mest søgt mad finder vi kager på seks af pladserne.

Søger efter iPhone 5

Samtidig er der imidlertid også umådeligt mange æble-relaterede søgninger. Top 10 over forbrugerteknologi domineres af Apple, der i forskellige varianter indtager første-, anden- og tredjepladsen.

Også et kig på de hurtigst voksende tendenser i 2011 afslører danskernes kærlighed til den stilrene elektronik. Her er den klart mest populære nemlig den endnu ikke-eksisterende iPhone 5.

Heller ikke de mest søgte nyheder er helt Apple-fri. De nyheder, der havde danskernes interesse i 2011 var typisk forbundet med de royale familier i Europa, krig og katastrofer.  Det var tvillingedåb, royalt bryllup, oprør i Egypten og Libyen, tsunami i Japan og sommerens uhyrligheder på Utøya.

Men Apple slår dem alle. Højest på listen over mest søgte nyheder ligger Steve Jobs' død.

Se hele listen her

Du kan selv gå på opdagelse i danskernes søgemønstre ved hjælp af Googles søgeindsigt, der er et offentligt tilgængeligt og gratis værktøj. Værktøjet er godt til at spotte tendenser, men du får ingen absolutte tal på, hvor mange søgninger, der faktisk har været på de enkelte søgekombinationer.

Til gengæld kan du sammenligne på tværs af geografi og tidsintervaller. Altså kan du få stillet din nysgerrighed, når det kommer til spørgsmålet, om sjællænderne søger mere på take away-mad end jyderne.  Eller du kan se, om vi i dag søger mere eller mindre på Nokia 3210 end for tre år siden.

Desuden kan du sammenligne forskellige søgekombinationer. Har danskerne for eksempel søgt oftere på Johannes Langekilde end på Jes Dorph?

Læs også:

Se årets største Google-hits

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision