Telegigant tvunget til at droppe opkøb til 220 mia. kr.

Et giganthandel mellem to telegiganter er røget i vasken, efter de amerikanske myndigheder blandede sig.

Artikel top billede

Læs også:
Amerikanere vil købe europæisk telefirma for 215 mia

AT&T vil købe konkurrent for trecifret milliard-beløb

Den amerikanske telegigant AT&T har nu endegyldigt droppet at købe det europæisk-ejede mobilselskab T-Mobile USA fra Deutsche Telekom for den nette sum af godt 220 milliarder kroner.
 
Tilbagetrækningen sker efter, at den amerikanske tele- og mediereguleringsorganisation Federal Communications Commission (FCC) og USA's justitsministerium har blandet sig i handlen, fordi den blev anset for ikke at være offentlighedens interesse. 

Handlen er af de amerikanske myndigheder blevet kaldt konkurrenceforvridende, mens den samtidig ville resultere i tab af en masse jobs.
 
Det skriver The Wall Street Journal, efter AT&T har forsøgt at købe T-Mobile USA i over ni måneder. 
 
Dermed er der sat punktum for, at USA's andenstørste mobilselskab køber landets fjerdestørste.
 
Lad det frie marked arbejde
AT&T's administrerende direktør, Randall Stephenson, er alt andet end begejstret over, at de to store teleselskaber ikke blev svejset sammen i denne omgang.
 
"Politikere skal tillade, at det frie marked virker, så der kommer yderligere frekvenser til rådighed," sagde Randall Stephenson mandag ifølge The Wall Street Journal.
 
Han understregede samtidig, at AT&T vil fortsætte med at kigge på opkøb for at styrke selskabet i den hårde konkurrence på det amerikanske telemarked.
 
Et eventuelt opkøb af T-Mobiles netværk ville ellers have været en hurtig genvej til at sætte sig på 75 procent af det amerikanske marked sammen det markedsførende mobilselskab, Verizon.

Læs også:
Amerikanere vil købe europæisk telefirma for 215 mia

AT&T vil købe konkurrent for trecifret milliard-beløb

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job