Sådan fjerner du pladskrævende metadata fra dine fotos

Det er langt fra altid, at dine billeders metadata såsom kameramodel og geografisk placering er vigtige at bevare. JPG & PNG Stripper kan luge ud i billedfilerne, så de fylder meget mindre. Prøv det gratis program her.

Sådan fjerner du pladskrævende metadata fra dine fotos

Inden du deler dine feriefotos med den resterende familie - via et hvilket som helst gratis webalbum såsom Googles Picasa-tjeneste eller Flickr - kan det være en fordel at fjerne den stak af metadata, der fortæller meget om det enkelte foto, men som ikke reelt er en del af det.

Når du har knipset et digitalt foto, vil filen normalt også indeholde data, der røber hvor stor filen er, farvedybden, opløsningen, hvornår og eventuelt hvor billedet blev taget, hvilket kamera der er benyttet og lignende.

Hvor meget filstørrelsen krymper som følge af finten, der fjerner ovenstående information, vil variere. Men på tværs af et fotoalbum bør du kunne spare en ikke uanselig mængde diskplads.

Det vil gøre det nemmere og hurtigere at uploade billederne til nettet, og hvis du har en lokal backup på computeren, vil den fylde mindre.

JPN & PNG Stripper, der er et gratis Windows-program, kan udføre opgaven til bravur.

Det er vigtigt at slå fast, at selve billedkvaliteten ikke bliver påvirket.

Hvis du kan se fidusen i at barbere billedernes metadata væk, så prøv programmet her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job