Send video i emails med iClips

De to virksomheder NBC Internet og iClips har indgået et samarbejde i USA, så kunderne kan gemme og sende video med e-mails eller lægge dem på web-server. Servicen er gratis.

iClips streaming video

De to amerikanske virksomheder NBC Internet og iClips har indgået et samarbejde, så deres kunder kan sende video med e-mails, og lægge video på en web-server. Værktøjer til dette får brugerne på web-adressen: http://www.nbci.com/main/channel/0,2,-mv,00.html?tag=c-cc.part.ic.0.ic. Det er gratis at blive registeret iClips-at-NBCi-medlem, men det kræver registrering med navn og adresse. Det giver fri adgang til servicen, hvor man får 20MB plads til offentliggørelse af videoer.

iClips bruger streaming video, så brugerne ikke skal downloade store filer for at se en video, der kommer med email. Der sendes et link, som giver adgang til videoen. Derfor kan løsningen bruges over telefonmodems, hvor modtagerne umiddelbart kan se videoen uden at vente på download. NBCi-brugerne kan selv lave en streaming video med webcam eller camcorder sammen med iClips værktøjer.

I USA er denne annoncering af video-service på Internet den seneste i en række af flere. Yahoo startede en tilsvarende service baseret på Microsoft-teknologi sidste år. Et andet tilsvarende produkt blev i august lanceret af web-portalen: Excite@Home på adressen: http://www.home.net/. Det er en bredbåndsapplikation, der også giver brugerne mulighed for at skabe, redigere og dele deres egne Internet -videoer med andre.

CNET skriver, at e-mail med video kan bruges til for eksempel interviews og videoer fra familiehøjtider som brylluper og barnedåb. Direktør Michael Diamant fra iClips udtaler, at de tror at video til web-publisering bliver lige så almindelig som tekst, omend det kan tage et par år inden det er så udbredt.

Hent iClips og RealVideo fra Internet

Format og programmer

Firmaet iClips findes på: http://www.iclips.com/. Her kan man gratis downloade programmet iClips Producer, der bruges til at lave streaming video. iClips Producer fremstiller videofiler i RealVideo-formatet ud af optagelser fra ethver PC-kamera eller video capture-enhed. Programmet kan også konvertere eksisterende videofiler fra andre formater som Windows Media Player (.AVI), MPEG-1 eller QuickTime 3.0 (.MOV).

RealVideo er et filformat fra Real Networks, så brugerne skal have RealPlayer G2 for at se de sendte videoer. Der kan downloades gratis- og betalingsversion af RealPlayer på firmaets hjemmeside: http://www.real.com/player/index.html?coop=1

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job