Mobilkunder foretrækker gammel teknologi

Mobilselskabet 3, der markedsfører tredje generations mobiltelefoni, har problemer med kunder, der nedgraderer. Kunderne vil nemlig hellere bruge den gamle GSM-teknologi, og det koster 3 dyrt.

Et nyt netværk med ny og kostbar teknologi er langt fra lykken for alle mobilkunder.

Mange kunder blæser på, om netværket er 2. eller 3. generation, når bare telefonen ser godt ud og kører længe på batteriet.

Den erfaring har det nye mobilselskab 3 gjort sig på den hårde måde. Kunderne i Italien og Storbritannien tager nemlig SIM-kort ud af deres 3G-telefoner og sætter dem over i almindelige GSM-telefoner.

Det skriver den svenske udgave af magasinet Mobil med henvisning til bladet Mobile Communications.

Klodsede og med kort batteritid

De første 3G-telefoner, som 3 har sendt på markedet, er så klodsede og lever så kort tid på batteriet, at kunderne foretrækker de mindre og smartere GSM-telefoner, hvor udvalget er enormt.

Det er ikke kun et problem, fordi 3 har solgt de nye telefoner til kunderne ved at binde et klækkeligt tilskud i bagenden af dem. Med GSM-telefonerne kan 3 heller ikke sælge de nye tjenester som videotelefoni og sportsklip, som skal adskille den nye generation af mobiltelefoni fra de gamle.

Men den helt store hovedpine for 3 skyldes, at selskabet slet ikke har sit eget GSM-netværk. Så når kunderne sætter SIM-kortet i en GSM-telefon, skal 3 betale penge for at leje sig ind på en af konkurrenternes netværk, hver gang kunderne ringer. Det er altså penge lige ud af kassen.

Lave minutpriser

For kunderne giver øvelsen derimod god mening, da 3 er gået på markedet med nogle af de laveste minutpriser.

3 har forsøgt at gardere sig mod situationen ved at spærre SIM-kortet, så det kun virker i selskabets egne telefoner. Problemet er bare, at spærringen kun virker på nogle modeller af GSM-telefoner, og ifølge Mobile Communications opretter 3-kunder i Italien og Storbritannien derfor hjemmesider, hvor de fortæller hinanden, hvilke GSM-telefoner 3's SIM-kort virker i.

Over for magasinet Mobil afviser 3's svenske kommunikationschef, Niclas Lilja, at der er et problem i Sverige. Men magasinets journalist har nu efterprøvet, at det også i Sverige kan lade sig gøre at flytte et 3-SIM-kort over i nogle GSM-telefoner.

3 har også låst sine telefoner, så der ikke kan installeres software på dem, med mindre mobilselskabet selv har givet det sit blå stempel på forhånd.

3 har købt en dansk UMTS-licens. Selskabet er endnu ikke gået i luften herhjemme, men det er lige op over, da den første reklamekampagne er fløjtet i gang.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

BI-koordinator / IT & administrativ support

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S