Nyt tv er helt uden kabler - og med trådløs strøm

En ny fladskærm fungerer helt uden ledninger, så du kan glemme alt om strømkabler, antennestik og HDMI.

Den kinesiske elektronikproducent Haier, der mest er kendt for sine hvidevarer, fik opmærksomhed på sidste uges store gadgetmesse i Las Vegas, Consumer Electronics Show (CES).

Haier fremviste nemlig noget så sjældent som en moderne fladskærm helt uden ledninger.

Fjernsynet er et 55 tommer 3D-tv, der får strøm trådløst ved hjælp af magnetisk resonans.

Det tegner rigtig godt for fremtidens tv, der kun bliver tyndere og tyndere, hvor der stort set ikke er plads til et strømstik.

Nu med større skærm

I 2010 på CES havde Haier også en prototype på en 32 tommer trådløs fladskærm, men denne gang bliver også videosignalet overført trådløst via WHDI (Wireless Home Digital Interface), der er et trådløst modstykke til de almindelige HDMI-kabler.

Modtageren til den trådløse strøm sidder i foden af skærmen, og afsenderen er den kasse, som tv'et står på. Du kan altså ikke bare smide det op på din almindelige stereobænk derhjemme.

Ifølge Haier virker den trådløse strøm til tv'et på en afstand på omkring 20 centimeter.

Kun en prototype

Tv'et er stadig kun en prototype, og selskabet har ikke konkrete planer om at smide trådløse fjernsyn på markedet endnu.

Tidligere har vi også skrevet om en bærbar og et kamera, der begge kan oplades trådløst.

Vil du se mere fra CES? Så tjek vores gallerier med det bedste fra Las Vegas og de skøreste gadgets.

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S