Rambøll: Indisk samarbejde giver bonus

Danske Rambøll Informatik har fået sat et samarbejde på skinner med et datterselskab af Indiens største ingeniør-selskab, dansk-stiftede Larsen & Toubro. Samarbejdet øger trods besværlighederne konkurrence-dygtigheden, mener Rambøll.

Et samarbejde med indiske Larsen og Toubro har gavnet danske Rambøll Informatik i konkurrencen på det danske IT-marked. Lavere priser og muligheder for større projekter er de åbenlyse fordele ved samarbejdet.

- Jeg tror ikke, man kan konkurrere som IT-virksomhed i dag, hvis man ikke sender større opgaver ud af landet, siger Thorleif Mortensen, administrerende direktør i Rambøll Informatik

De to virksomheders ingeniør-afdelinger har tidligere arbejdet sammen, og det var derfor naturligt at udvide samarbejdet til også at omfatte IT. Det skete i 2000.

Deler salgskontor

Samarbejdet indebærer blandt andet, at Larsen og Toubro Infotech har sit salgskontor for de nordiske lande i Rambøll Informatiks kontor.

Larsen og Toubro er trods sit dansk-klingende navn ærkeindisk. Selskabet blev grundlagt af to danskere i 1938, men kom på indiske hænder i 1950'erne og har været det lige siden. Med sine 25.000 medarbejdere hører det blandt Indiens største ingeniør-virksomheder.

Det er dog ikke lutter fordele. Arbejdsformen, hvor en del af projektet udføres i Indien, kræver bedre koordination. Og projektlederne rejser en del for at beholde fornemmelsen af at være et team, selv om de arbejder langt fra hinanden.

Fakta om Larsen og Toubro

  • Larsen og Toubro er Indiens største ingeniørvirksomhed.

  • Firmaet blev grundlagt i 1938 af danskerne Henning Holck-Larsen og Søren Toubro og har hovedsæde i Mumbai (Bombay).

  • Siden 1950?erne har firmaet været på indiske hænder.

  • Larsen og Toubro Infotech er et selvstændigt datterselskab af Larsen og Toubro og har over 2000 medarbejdere.


  • Udvidet virkefelt
    Rambøll Informatik tæller 140 medarbejdere, men har begrænset kapacitet inden for nogle områder, hvor Larsen og Toubro Infotech er eksperter.

    - Vi har for eksempel ikke mandskab til at lave store SAP-implementeringer, så det har givet os mulighed for at byde på opgavetyper, som vi ikke kunne gå ind i tidligere, og selvfølgelig lave det billigere, siger Thorleif Mortensen.

    Samarbejdet udvider mulighederne for, hvilke opgaver Rambøll Informatik kan byde på, men er også en nødvendighed, sådan som IT-branchen ser ud, mener han.

    - Vi sender ikke projekter ud, som vi selv kunne have udført, og vi gør det ikke for at spare arbejdspladser, men for at blive større og få mere omsætning, siger Thorleif Mortensen.

    Han understreger, at der ikke er gået arbejdspladser tabt i Rambøll Informatik ved at bruge offshore.

    - Jeg kan ikke forestille mig, at vi kunne have ansat folk, og så stadig have konkurreret på pris. Så havde vi ganske enkelt ikke fået en række af opgaverne siger Thorleif Mortensen.

    Dansk baggrund en fordel

    Rambøll Informatik står altid for den første kontakt til kunderne og tager Larsen og Toubro Infotech ind, hvis der er mulighed for at noget af projektet kan udføres offshore.

    Det har altid været temmelig oplagt, hvem der skulle lave hvad.

    - Det er fordel, at Larsen og Toubro har en dansk baggrund. Selskabet ved noget om, hvordan vi danskere tænker, og det er som om noget af den danske kultur i virksomheden har overlevet. Det har en god arbejdskultur, og der har ikke været nogen overskridelser på tidsfrister, siger Thorleif Mortensen.

    Læses lige nu

      Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

      Digital transformation | Ballerup

      Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

      16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

      Annonce

      Navnenyt fra it-Danmark

      Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
      Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

      Andreas Dyngberg Pedersen

      Norriq Danmark A/S

      Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

      Nathalie Kajberg Knudsen

      Elbek & Vejrup A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

      Kristoffer Hyltoft Overlund

      Norriq Danmark A/S