Rekord-år for fynsk Navision-hus

Odenseanske Munk IT har overskud for 10. gang i træk, denne gang det største nogensinde. Navision-selskabet har ansat medarbejder nummer 140 og holder sig tæt til jorden, mens konkurrenterne pønser på fusion.

Mens fusionsrygterne i ERP-branchen raser omkring Hands, Columbus IT Partner og Aston Business Solutions, holder det fynske Navision-hus Munk IT lav profil.

Køb og salg af markedsandele har aldrig været en del af selskabets strategi, og mens blodrøde tal tvinger konkurrenterne til forhandlingsbordet, kan Munk IT passe sig selv - og kunderne.

- Det gavner os, at vi kan bruge al vores energi på det, vi er gode til, og ikke skal bekymre os om fusioner, organisationsændringer og rygter, siger Kenneth Drud, administrerende direktør for Munk IT.

Fusion uden Munk IT

Han så selvfølgelig gerne en konsolidering på ERP-markedet, men han understreger, at Munk IT ikke kommer til at indgå heri.

- Selvfølgelig møder jeg konkurrenterne, når vi byder på samme opgaver, men jeg drøfter aldrig muligheden for et "udvidet samarbejde", siger Kenneth Drud.

Det gør derimod hans konkurrenter fra Hands, Columbus IT og Aston Business Solutions, der i rygter i både pressen og Navision-branchen længe har udgjort kernen i en fusion.

Munk IT har med udgangen af regnskabsåret 2002/2003, der sluttede 30. juni, ansat 140 medarbejdere.

Selskabet solgte Navision-systemer for 116 millioner kroner sidste år, en stigning på tæt ved 60 procent på et år. Dermed sikrede Munk IT sig et overskud på 7,3 millioner kroner, mod 2,6 året før.

- Vi er meget glade for, at det er lykkes os at vokse i så svære tide. Vores resultat er bedre end budgetteret, og vi satser på at fortsætte væksten, siger Kenneth Drud.

Udlandsplaner i bero

Direktøren henviser til, at der fortsat er et stort potentiale for Munk IT på det sjællandske marked.

Munk IT A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/20032001/2002
Bruttoresultat59,737,7
Resultat af primær drift (EBIT)10,54,0
Resultat før skat 10,63,8
Resultat7,32,6
Egenkapital12,75,3
Antal ansatte10685
For et år siden hentede selskabet den daværende London-chef hos konkurrenten Aston Business Solutions, Bjarne Søballe, til for at udbygge tilstedeværelsen i Københavns-området. Siden har der været tale om at udvide forretningen til udlandet, men indtil videre nøjes Munk IT med at pleje de danske kunder, der dog også har forretning i udlandet.

Foruden konsulentydelserne ved salg og implementering af økonomisystemerne fra det tidligere Navision har Munk IT også et stort driftscenter.

- Vi betragter os selv som totalleverandør, og en stor del af vores forretning kommer fra vores driftscenter, siger Kenneth Drud uden dog at sætte konkrete tal på.

Trækker sig ved prispres

Han forventer ikke, at selskaber bevæger sig ind på nye forretningsområder i indeværende regnskabsår og spår ikke nogen stor ændring i antallet af konkurrenter i samme periode.

- En konsolidering på ERP-markedet er ikke noget, vi går og spekulerer over i det daglige. Vi har snart vænnet os til at høre om fusionsrygter, og det er ikke noget, vi bygge vores forretning op på, forklarer Kenneth Drud.

Han erkender dog, at prispresset på konsulenttimerne ind imellem gør, at Munk IT kan få svært ved at tjene konsulenternes egen løn hjem på visse opgaver.

- Men så trækker vi os gerne fra en opgave. Vores motto er at levere den aftalte kvalitet til den aftalte tid, og hvis vi ikke kan tjene på det, vil vi hellere være fri, siger Kenneth Drud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura