OpenAI og AWS indgår samarbejde til en værdi på 266 milliarder kroner

Endnu en uge og endnu en milliardaftale mellem to tech-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

OpenAI, der står bag ChatGPT, og AWS har netop skrevet under på en samarbejdsaftale på svimlende 38 milliarder dollar - svarende til 266 milliarder kroner.

Aftalen indebærer at OpenAI fremover vil få adgang til Amazons cloud-infrastruktur.

Ifølge Reuters og en pressemeddelse fra Amazon skal den svimlende milliardforpligtelse strække sig over en periode på syv år, hvor OpenAI får adgang til hundredtusindvis af NVIDIA-chips leveret via Amazons servere.

Målet er at sikre den nødvendige regnekraft, der skal hjælpe OpenAI med at bevare sin førerposition i det verserende AI-kapløb.

“At skalere frontier AI kræver massiv og pålidelig compute-kraft,” udtaler Sam Altman, direktør og medstifter i OpenAI. “Vores partnerskab med AWS styrker det økosystem, der skal drive den næste æra for kunstig intelligens og bringe teknologien ud til alle.”

Ifølge pressemeddelelsen fra Amazon vil hele den planlagte kapacitet være klar senest i slutningen af 2026 med mulighed for yderligere udvidelser frem mod 2027 og frem.

OpenAI kan være på vej på børsen

Samarbejdet kommer i kølvandet på en større intern omstrukturering hos OpenAI, som ifølge flere er et led i at gøre virksomheden klar til en potentiel børsnotering.

Flere medier har tidligere rapporteret, at en børsnotering kan værdisætte OpenAI til op imod 1.000 milliarder dollar, eller hvad der svarer til mere end 7.000 milliarder kroner.

Samtidig åbner aftalen med Amazon for, at OpenAI kan lægge endnu mere afstand til sin oprindelige nonprofit-model, som selskabet har bevæget sig gradvist væk fra siden lanceringen af ChatGPT.

Spørgsmål om AI-boble lurer i kulissen

Aftalen mellem Amazon og OpenAI føjer sig til en voksende række af mega-investeringer i AI-industrien, hvor der lige nu kæmpes hårdt om adgang til både regnekraft og modeller.

Men de astronomiske beløb, der ifølge Reuters overstiger 1.000 milliarder dollar på tværs af branchen, har samtidig vakt bekymring for, om AI-hypen er ved at udvikle sig til en økonomisk boble.

Indtil videre reagerer markedet dog med optimisme. Amazons aktie steg med fem procent i formarkedet, efter nyheden blev offentliggjort.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job