Aston og WM-data: Nej til flere fusioner

Columbus IT Partners køb af Hands batter ikke noget i sig selv, vurderer de store Navision-konkurrenter Aston Business Solutions og WM-data. Der skal yderligere fusioner eller opkøb til, hvis markedet skal rette sig, men det bliver uden os, lyder det samstemmende fra de to selskaber.

Det danske ERP-marked har indledt en nødvendig konsolideringsbølge, der dog foreløbig ser ud til at løbe ud i sandet.

I går annoncerede børsnoterede Columbus IT Partner, at selskabet har købt den danske afdeling af den norske Navision-forhandler Hands.

Dermed er første skridt taget i retning af at få minimeret antallet af Navision-forhandlere, der herhjemme har rundet 40.

Men hvis der skal rettes op på overkapaciteten i den danske Navision-branche, kræver det engagement fra nogle af de fem store konkurrenter til Columbus og Hands.

Ryster ikke i bukserne

Hos WM-data, der ifølge egne oplysninger havde den største omsætning af Navision-licenser herhjemme sidste år, erkender administrerende direktør, Jesper Scharff, at der skal mere til, før det pressede Navison-marked har nået et tåleligt niveau.

- Fusionen kommer ikke til at ændre voldsomt ved konkurrencesituationen, som den er nu. Der skal mere til for at komme overkapaciteten til livs, men WM-data kommer ikke til at spille en aktiv rolle i kampen for at få minimeret antallet af Navision-forhandlere, siger Jesper Scharff.

Han ryster ikke i bukserne over fusionen, der efter hans mening ikke kommer til at styrke Columbus IT Partners forretning.

- Ved en fusion er det sjældent, at en plus en giver to. Det kan da godt være, at Columbus IT Partner bliver styrket på medarbejdersiden, men fusionen vil ikke i sig selv være med til at forbedre selskabets økonomi, konstaterer WM-data-direktøren.

Jesper Scharff anslår, at selskabet i 2002 omsatte for omkring 200 millioner kroner alene på Navision-licenser.

Aston vil kun vokse organisk

Hos Aston Business Solutions, der netop er blevet kåret af Microsoft som den bedste forhandler globalt, afviser ledelsen at der pønses på en yderligere konsolidering.

- Vi ved godt, at Columbus' køb af Hands ikke i sig selv gør græsset mere lysegrønt, men det er dog et skridt på vejen, siger administrerende direktør Mogens Elsberg.

- Men vores strategi, som vi har opbakning til i såvel ejerkreds som i bestyrelse, er ikke at vokse via opkøb. Vi skal vokse organisk, så derfor ser vi ikke os selv som en brik i en yderligere konsolidering på det danske marked, forklarer han.

Aston er kontrolleret af Nordea, som også er hovedejer af Columbus IT Partner.

Rekordår hos fynsk Navision-hus

Hos fynske Munk IT, der omsatte for 116 millioner kroner i det forgangne regnskabsår og dermed sikrede sig et overskud på 7,3 millioner kroner, melder administrerende direktør Kenneth Drud klart ud.

- Selvfølgelig møder jeg konkurrenterne, når vi byder på samme opgaver, men jeg drøfter aldrig muligheden for et "udvidet samarbejde", sagde han i går til Computerworld Online, da Munk IT afleverede sit seneste regnskab.

Det fynske Navision-hus ser også ud til at kunne klare sig i det pressede marked. For 10. år i træk kommer selskabet ud med sorte tal.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S