Derfor er det så svært at fange malware-svindlere

Det er blevet meget svært at fange malware-svindlere, der er blevet rigtigt gode til med smarte kneb at gemme sig. Se her, hvordan de gør.

Artikel top billede

Læs også: Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service? 
  
Computerworld News Service: Den moderne malware-udvikler og -distributør sælger ikke bare malware, men også "metoder til at holde det gemt og sørge for, at det ikke bliver opdaget."
 
Det mener Kevin McAleavey, der er medgrundlægger og chefarkitekt for KNOS Project i Albany, New York, som har brugt mere end et årti på at udvikle og researche antimalware-produkter.
 
De fleste anvender desuden den såkaldte 'Onion router', der lader brugerne køre deres forretning anonymt.

"Det eneste tidspunkt, hvor vi har en chance for at spore individerne bag det her, er, når de angiver hinanden," siger Kevin McAleavey.

Gemmer sig i bestemte lande

Det er ikke bare Onion-routeren, men også det faktum, at de opererer fra lande, hvor de er svære at få fat på - Letland, Litauen, Ukraine, Brasilien og andre lande - hvor Kevin McLeavey siger, at kontrollen er dårlig.

"Helt generelt så er der tale om intelligente mennesker, der ikke efterlader det store dataspor," forklarer han.

"De ved, hvordan man bruger proxier til at slette sine spor. Det er lykkedes for medarbejdere ved antivirus-virksomheder succesfuldt at overvåge den slags spor for så bare at måtte opleve, at de kriminelle rykker teltpælene op, lige inden myndighederne kommer."

'App store'-elementet ved forretningen svarer til en detektions-testservice, "hvor en hjemmeside accepterer uploads af pakket malware og tester det mod alle de kendte antivirus-maskiner med de seneste opdateringer, hvorefter den leverer en liste over, hvem der opdagede hvad. Så kan de gå tilbage og ændre koden og blive ved med at ændre den, indtil ingen kan spore den længere, og så bliver den udsendt."

Pierluigi Paganini fortæller, at Citadel, der er en videreudvikling af Zeus, tilbyder en simpel bot-builder og et bot-administrationspanel for knap 14.000 kroner plus 725 kroner i månedlig 'leje'.

Det tilbyder desuden et modul til knap 2.300 kroner, der "gør det muligt for botmasteren at tilmelde sig en service, der automatisk opdaterer bot-malwaren, så den kan komme omkring de seneste antivirussignaturer."
 

Læs også: Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S