Derfor er det så svært at fange malware-svindlere

Det er blevet meget svært at fange malware-svindlere, der er blevet rigtigt gode til med smarte kneb at gemme sig. Se her, hvordan de gør.

Artikel top billede

Læs også: Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service? 
  
Computerworld News Service: Den moderne malware-udvikler og -distributør sælger ikke bare malware, men også "metoder til at holde det gemt og sørge for, at det ikke bliver opdaget."
 
Det mener Kevin McAleavey, der er medgrundlægger og chefarkitekt for KNOS Project i Albany, New York, som har brugt mere end et årti på at udvikle og researche antimalware-produkter.
 
De fleste anvender desuden den såkaldte 'Onion router', der lader brugerne køre deres forretning anonymt.

"Det eneste tidspunkt, hvor vi har en chance for at spore individerne bag det her, er, når de angiver hinanden," siger Kevin McAleavey.

Gemmer sig i bestemte lande

Det er ikke bare Onion-routeren, men også det faktum, at de opererer fra lande, hvor de er svære at få fat på - Letland, Litauen, Ukraine, Brasilien og andre lande - hvor Kevin McLeavey siger, at kontrollen er dårlig.

"Helt generelt så er der tale om intelligente mennesker, der ikke efterlader det store dataspor," forklarer han.

"De ved, hvordan man bruger proxier til at slette sine spor. Det er lykkedes for medarbejdere ved antivirus-virksomheder succesfuldt at overvåge den slags spor for så bare at måtte opleve, at de kriminelle rykker teltpælene op, lige inden myndighederne kommer."

'App store'-elementet ved forretningen svarer til en detektions-testservice, "hvor en hjemmeside accepterer uploads af pakket malware og tester det mod alle de kendte antivirus-maskiner med de seneste opdateringer, hvorefter den leverer en liste over, hvem der opdagede hvad. Så kan de gå tilbage og ændre koden og blive ved med at ændre den, indtil ingen kan spore den længere, og så bliver den udsendt."

Pierluigi Paganini fortæller, at Citadel, der er en videreudvikling af Zeus, tilbyder en simpel bot-builder og et bot-administrationspanel for knap 14.000 kroner plus 725 kroner i månedlig 'leje'.

Det tilbyder desuden et modul til knap 2.300 kroner, der "gør det muligt for botmasteren at tilmelde sig en service, der automatisk opdaterer bot-malwaren, så den kan komme omkring de seneste antivirussignaturer."
 

Læs også: Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos