De her fire videoer afslører it-fremtiden

Fremtiden byder på massevis af smarte touchskærme og interaktive gadgets. I hvert fald hvis man skal tro de her fire videoer, som forsøger at vise, hvordan vores liv ser ud om ganske få år.

Det er svært at spå - især om fremtiden. Men det forhindrer ikke Microsoft og andre it-firmaer i at forsøge at spole tiden frem i en række futuristiske videoer.

Vi har samlet fire, som er værd at kigge nærmere på.

Den første er fra Microsoft, der har en lang tradition for at skabe videoer, der forsøger at give et glimt af fremtiden.

Seneste udspil er en imponerende video, hvor superintelligente mobiltelefoner dominerer.

Der er dog også blevet plads til voldsomt interaktive computere, hvor video og grafik hopper ud af skærmen.

Computerne er i øvrigt bygget ind i køleskabe, vægge og naturligvis fjernsyn.

Firmaet Corning står bag Gorilla Glass, der bruges i lang række produkter som mobiler og tablet-pc'er.

Det specielle ved Gorilla Glass er, at det er særligt modstandsdygtigt over for ridser og slag. Cornings vision er, at vi i fremtiden bliver omgivet af touch-skærme alle steder, og de er naturligvis hyperinteraktive.

Det er uden tvivl et drømmescenario for Corning, der vil få meget travlt på fabrikken med at producere holdbart glas til de mange skærme. Men alligevel er videoen et spændende bud på en verden med masser af interaktivitet:

Om blot to år ser verden måske ud som i en video, der er produceret af nogle kreative svenskere bag websiden Tat.se.

Videoen er halvandet år gammel, men den er som de øvrige stærkt fokuseret på smarte mobiltelefoner.

Der er også blevet plads til gennemsigtige computerskærme og spejle med indbyggede computere.

Tilbage i 2009 producerede Microsoft en video, der skal vise os verden, som den måske ser ud i 2019.

Igen er interaktive og berøringsfølsomme skærme dominerende, og det skal især gøre arbejdslivet lettere. 

I den tre år gamle video er mobiltelefoner slet ikke så dominerende som i de nye.

Desuden er det den eneste video af de fire, som har noget, der kan minde om en traditionel avis, som dog har levende billeder og tekst, der ændrer sig.

Som en spøjs detalje hedder en af kvinderne i videoen Ayla Kol. Det samme navn går igen i den nyeste Microsoft-video, som du kan se i toppen. Det er også nogle af de samme skuespillere, der er brugt.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Everllence

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College