De her fire videoer afslører it-fremtiden

Fremtiden byder på massevis af smarte touchskærme og interaktive gadgets. I hvert fald hvis man skal tro de her fire videoer, som forsøger at vise, hvordan vores liv ser ud om ganske få år.

Det er svært at spå - især om fremtiden. Men det forhindrer ikke Microsoft og andre it-firmaer i at forsøge at spole tiden frem i en række futuristiske videoer.

Vi har samlet fire, som er værd at kigge nærmere på.

Den første er fra Microsoft, der har en lang tradition for at skabe videoer, der forsøger at give et glimt af fremtiden.

Seneste udspil er en imponerende video, hvor superintelligente mobiltelefoner dominerer.

Der er dog også blevet plads til voldsomt interaktive computere, hvor video og grafik hopper ud af skærmen.

Computerne er i øvrigt bygget ind i køleskabe, vægge og naturligvis fjernsyn.

Firmaet Corning står bag Gorilla Glass, der bruges i lang række produkter som mobiler og tablet-pc'er.

Det specielle ved Gorilla Glass er, at det er særligt modstandsdygtigt over for ridser og slag. Cornings vision er, at vi i fremtiden bliver omgivet af touch-skærme alle steder, og de er naturligvis hyperinteraktive.

Det er uden tvivl et drømmescenario for Corning, der vil få meget travlt på fabrikken med at producere holdbart glas til de mange skærme. Men alligevel er videoen et spændende bud på en verden med masser af interaktivitet:

Om blot to år ser verden måske ud som i en video, der er produceret af nogle kreative svenskere bag websiden Tat.se.

Videoen er halvandet år gammel, men den er som de øvrige stærkt fokuseret på smarte mobiltelefoner.

Der er også blevet plads til gennemsigtige computerskærme og spejle med indbyggede computere.

Tilbage i 2009 producerede Microsoft en video, der skal vise os verden, som den måske ser ud i 2019.

Igen er interaktive og berøringsfølsomme skærme dominerende, og det skal især gøre arbejdslivet lettere. 

I den tre år gamle video er mobiltelefoner slet ikke så dominerende som i de nye.

Desuden er det den eneste video af de fire, som har noget, der kan minde om en traditionel avis, som dog har levende billeder og tekst, der ændrer sig.

Som en spøjs detalje hedder en af kvinderne i videoen Ayla Kol. Det samme navn går igen i den nyeste Microsoft-video, som du kan se i toppen. Det er også nogle af de samme skuespillere, der er brugt.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S