De her fire videoer afslører it-fremtiden

Fremtiden byder på massevis af smarte touchskærme og interaktive gadgets. I hvert fald hvis man skal tro de her fire videoer, som forsøger at vise, hvordan vores liv ser ud om ganske få år.

Det er svært at spå - især om fremtiden. Men det forhindrer ikke Microsoft og andre it-firmaer i at forsøge at spole tiden frem i en række futuristiske videoer.

Vi har samlet fire, som er værd at kigge nærmere på.

Den første er fra Microsoft, der har en lang tradition for at skabe videoer, der forsøger at give et glimt af fremtiden.

Seneste udspil er en imponerende video, hvor superintelligente mobiltelefoner dominerer.

Der er dog også blevet plads til voldsomt interaktive computere, hvor video og grafik hopper ud af skærmen.

Computerne er i øvrigt bygget ind i køleskabe, vægge og naturligvis fjernsyn.

Firmaet Corning står bag Gorilla Glass, der bruges i lang række produkter som mobiler og tablet-pc'er.

Det specielle ved Gorilla Glass er, at det er særligt modstandsdygtigt over for ridser og slag. Cornings vision er, at vi i fremtiden bliver omgivet af touch-skærme alle steder, og de er naturligvis hyperinteraktive.

Det er uden tvivl et drømmescenario for Corning, der vil få meget travlt på fabrikken med at producere holdbart glas til de mange skærme. Men alligevel er videoen et spændende bud på en verden med masser af interaktivitet:

Om blot to år ser verden måske ud som i en video, der er produceret af nogle kreative svenskere bag websiden Tat.se.

Videoen er halvandet år gammel, men den er som de øvrige stærkt fokuseret på smarte mobiltelefoner.

Der er også blevet plads til gennemsigtige computerskærme og spejle med indbyggede computere.

Tilbage i 2009 producerede Microsoft en video, der skal vise os verden, som den måske ser ud i 2019.

Igen er interaktive og berøringsfølsomme skærme dominerende, og det skal især gøre arbejdslivet lettere. 

I den tre år gamle video er mobiltelefoner slet ikke så dominerende som i de nye.

Desuden er det den eneste video af de fire, som har noget, der kan minde om en traditionel avis, som dog har levende billeder og tekst, der ændrer sig.

Som en spøjs detalje hedder en af kvinderne i videoen Ayla Kol. Det samme navn går igen i den nyeste Microsoft-video, som du kan se i toppen. Det er også nogle af de samme skuespillere, der er brugt.

Læses lige nu

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job