De her fire videoer afslører it-fremtiden

Fremtiden byder på massevis af smarte touchskærme og interaktive gadgets. I hvert fald hvis man skal tro de her fire videoer, som forsøger at vise, hvordan vores liv ser ud om ganske få år.

Det er svært at spå - især om fremtiden. Men det forhindrer ikke Microsoft og andre it-firmaer i at forsøge at spole tiden frem i en række futuristiske videoer.

Vi har samlet fire, som er værd at kigge nærmere på.

Den første er fra Microsoft, der har en lang tradition for at skabe videoer, der forsøger at give et glimt af fremtiden.

Seneste udspil er en imponerende video, hvor superintelligente mobiltelefoner dominerer.

Der er dog også blevet plads til voldsomt interaktive computere, hvor video og grafik hopper ud af skærmen.

Computerne er i øvrigt bygget ind i køleskabe, vægge og naturligvis fjernsyn.

Firmaet Corning står bag Gorilla Glass, der bruges i lang række produkter som mobiler og tablet-pc'er.

Det specielle ved Gorilla Glass er, at det er særligt modstandsdygtigt over for ridser og slag. Cornings vision er, at vi i fremtiden bliver omgivet af touch-skærme alle steder, og de er naturligvis hyperinteraktive.

Det er uden tvivl et drømmescenario for Corning, der vil få meget travlt på fabrikken med at producere holdbart glas til de mange skærme. Men alligevel er videoen et spændende bud på en verden med masser af interaktivitet:

Om blot to år ser verden måske ud som i en video, der er produceret af nogle kreative svenskere bag websiden Tat.se.

Videoen er halvandet år gammel, men den er som de øvrige stærkt fokuseret på smarte mobiltelefoner.

Der er også blevet plads til gennemsigtige computerskærme og spejle med indbyggede computere.

Tilbage i 2009 producerede Microsoft en video, der skal vise os verden, som den måske ser ud i 2019.

Igen er interaktive og berøringsfølsomme skærme dominerende, og det skal især gøre arbejdslivet lettere. 

I den tre år gamle video er mobiltelefoner slet ikke så dominerende som i de nye.

Desuden er det den eneste video af de fire, som har noget, der kan minde om en traditionel avis, som dog har levende billeder og tekst, der ændrer sig.

Som en spøjs detalje hedder en af kvinderne i videoen Ayla Kol. Det samme navn går igen i den nyeste Microsoft-video, som du kan se i toppen. Det er også nogle af de samme skuespillere, der er brugt.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks